Проверките по предварителната условност - стандартите за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС) и законоустановените изисквания (ЗИУ) вече са на дневен ред, но знаят ли фермерите какви са изискванията, ако парцелът им попада в нитратно-уязвима зона? С решаването на този казус се занимава законоустановено изискване 2, или ЗИУ 2 – Опазване на водите от замърсяване с нитрати от селскостопански източници, представено пред стопани от Ивайло Триков от отдел "Контрол на качеството" в Дирекция "Технически инспекторат" на ДФ "Земеделие".
По думите на експерти от земеделското министерство нов списък с нитратно-уязвимите зони трябва да бъде подготвен от Министерство на околната среда и водите, като по думите на Ивайло Триков, София предстои да бъде включена в него. Той, както и директорът на дирекция “Растениевъдство” в аграрното министерство Петър Кировски, апелираха към фермерите да проверят новите списъци с нитратно-уязвими зони, където спазването на ЗИУ 2 ще бъде задължително.
Има три основни положение, които контролира това изискване. Това са моментите на употреба на азотсъдържащи торове (органични и минерални/неорганични), когато те са използвани на терени с наклони, както и относно тяхното съхранение.
“При използването на торове има определени периоди на забрана съответно за Северна България и за Южна България, като най-общо този период обхваща ноември-февруари, в зависимост от културите той може да е по-кратък.”, каза пред стопаните Ивайло Триков.
В нитратно-уязвимите зони годишната норма на азот, активно вещество, е 17 кг/дка. При различни видове терени - преовлажнени, заснежени, с наклон, торовата норма е задължително да се разделя на 2-3 части в зависимост от терена, допълни експертът.
По време на проверките основният начин за доказване на направените операции е чрез проверките на дневниците за проведените растителнозащитни мероприятия и торене, фактури, договори, документи за закупуване на торове; всички документи за отглеждане на животни и производство или преработка на органичен тор и др.
Съоръженията общо трябва да имат водонепропускливо дъно и стени. Целта при всички тези забрани и изисквания е да не се получава изтичане на съдържащи азот води, фракции в водите. При съхранение на минерални торове пък има изисквания за съхранения в помещение на веществата, като и те трябва да са непропусклив под и таван, да са издържани по правилата за пожарна безопасност, а торовете да не се смесват.
Ивайло Триков обясни, че спазването на това изискване е задължително за нитратно-уязвимите зони, както и за агроекологичните интервенции, а за останалите стопани е препоръчително.
0 КОМЕНТАРА