Напрежението в агросектора по темата с напояването нарасна този сезон, като фермерите форсираха отговорните институции за реалното въвеждане на работещи решения. 

Браншът търсеше настойчиво отговори от ресорното министерство, но истината е, че на практика каквито и активни действия да предприема Министерството на земеделието и храните (МЗХ,) крайните решения в управлението на водите остават в ръцете на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

Това личи и в отговор от агроминистерството на запитване от Агри.БГ, касаещо ключови моменти в осигуряването на вода за напояване.

„Напоителни системи“ ЕАД, като единствен доставчик на вода за напояване у нас, алармира, че невъзможността за осигуряване на достатъчни водни ресурси може сериозно да застраши националната продоволствена сигурност. В тази връзка, още в края на поливния сезон за 2024 г., дружеството е поискало съдействие от МЗХ за ограничаване на водоползването от язовири, така че да се осигурят нужните обеми за напояване през 2025 г.

„Посочена беше необходимостта  от предварително съгласувано планиране на нужните водни маси от всяко съоръжение и изготвяне на предварителен график, който да се актуализира ежемесечно. Нещо повече в активния поливен сезон добре би било и ежеседмично планиране, при стриктното спазване на приоритетите по отношение водовземанията по цели, заложени в чл. 50, ал. 4 от Закона за водите”, казват от министерството.

Става ясно, че МОСВ вече е утвърдило Годишен график за използване на водите от комплексните и значими язовири за 2025 г., в условията на средна, суха и много суха година.

МЗХ: Планираните количества вода от страна на МОСВ са много близки до заявените от “Напоителни системи“ ЕАД, с минимални редукции за няколко от язовирите. Предвижда се съвместна среща с цел изготвяне на графици за ползване на водния ресурс през предстоящия поливен сезон 2025 г., които да бъдат съгласувани между ведомствата, и които в най-голяма степен да удовлетворят всички.

Отново в МОСВ е топката и по друг основно важен проблем в напояването у нас -  дълго чаканото облекчаване на процедурите за разрешителни за водовземане от сондажи. Въпреки публични уверения, че режимът ще бъде опростен, земеделците все още чакат реални действия.

Отговорът от страна на МЗХ е ясен: министерството е направило няколко принципни предложения към МОСВ за облекчаване на режима на водовземане от сондажни кладенци, но оттук нататък всичко зависи от екологичното ведомство. МОСВ носи компетенциите и отговорността за промяна на режима по реда на Закона за водите.

На среща при премиера, инициирана от Българска аграрна камера, екоминистерството се ангажира до края на април да представи в същия формат пред премиера конкретни предложения за облекчаване на административните процедури по разрешителните за водовземане.

За фермерите единството и бързината на действията между МЗХ и МОСВ са ключови. Земеделският сектор очаква не просто обещания, а реални, навременни решения.