Накратко:
•    Американски съд обяви митата на Тръмп са незаконни
•    Русия с промяна в определянето на налога през новата кампания


В последните години, темата за търговските мита става все по-актуална, и ако в миналото налозите се използваха основно за регулиране на вътрешните пазари, то днес темата е инструмент за натиск и доминация по световните борси.

Неслучайно визирам конкретно „темата“, а не самите мита, защото в днешната реалност слуховете са повече от достатъчни, за да разпалят страховете и да тласнат пазара в определена посока.

През седмицата, обявяването на решението на Съда по международна търговия на Съединените щати, с което се оспорват новите мита, наложени от американския президент, доведе до нов период на несигурност, както по отношение на предстоящите промени, така и най-вече по отношение на ефективното им прилагане. 

В момента на публикуване на решението, доларът беше в период на леко укрепване, но веднага след това той загуби инерция спрямо еврото. По този начин индексът на долара отново се движи под прага от 100 пункта, а паритетът евро/долар се връща близо до последните си върхове от 1.1350.

И тук идва време за един логичен въпрос – толкова елементарна ли е администрацията на Тръмп, за да предлага решения, които лесно падат в съда или търсеният ефект е друг?

Започвайки “войната на митата“, тя повлече след себе си куп от „изпреварващи“ покупки на зърно, което промени както цените по световните борси, така и картината на внос – износ. Сега - дори митата да паднат, пазарните последици остават.

Подобен сценарии се заражда и в Русия. Както вече съобщихме, руското правителство отмени препоръчителната минимална продажна цена за пшеницата, предназначена за износ, с което вече няма да има минимален праг до края на настоящия сезон.

В четвъртък, ръководителят на отдел „Стокова инфраструктура“ в дирекция „Регулиране на селскостопанския пазар“ към земеделското министерство Сергей Смирнов заяви, че Кремъл планира да коригира базовите цени, използвани при изчисление на плаващите мита.

„Не планираме да се откажем от митата в близко бъдеще. Въпреки това, сега предлагаме корекции в механизма за изчисляване на митата, чрез промяна на базовата цена, използвана за определяне на окончателната ставка на митото“, обясни Смирнов на Руския зърнен форум в четвъртък.

Дали всички тези стъпки от руска страна са свързани със стабилизация на вътрешния пазар, или точно обратното – нова експортна стратегия в условията на една нова реалност?

Меморандумът между Русия и Секретариата на ООН за насърчаване на руския селскостопански износ изтича на 22 юли, но няма опция за неговото удължаване, заяви директорът на Департамента за международни организации на руското външно министерство Кирил Логинов в интервю пред местни медии.

Меморандумът за разбирателство между Русия и Секретариата на ООН за насърчаване на руски хранителни продукти и торове на световните пазари беше подписан през юли 2022 г. в Истанбул, като част от пакета с Черноморската зърнена инициатива за износ на украински хранителни продукти. В документа, ООН се ангажира да работи за премахване на пречките пред износа на зърно и торове от Русия.

Последните европейски санкции, насочени към блокиране или значително ограничаване на достъпа до руски торове и хранителни продукти на световните пазари предопределя и края на Меморандума, което пък е причина страната да мисли върху развитието на нови стратегии, в подкрепа на експортната дейност.

Подкрепете независимата журналистика