Накратко:
•    Индексът при цените на зърнените култури на ФАО се увеличи с 0,3% за месец
•    Страните-вносителки вдигат местното производство, за да намалят зависимостта си от глобалните вериги за доставки


Референтният показател за световните цени на хранителните стоки се понижи с 1,6% през януари спрямо предходния месец, съобщиха от Организацията по прехрана и земеделие към ООН.

Индексът при цените на зърнените култури на ФАО се увеличи с 0,3% спрямо декември, но остана с 6,9% под нивото си от януари 2024 г. Експортните цени на пшеницата спаднаха леко, докато цените на царевицата се повишиха, отчасти поради по-ниските прогнози за производство и слабите запаси на Съединените щати.

„Докато слабото търсене на внос, което доведе до бавни експортни продажби от няколко големи износители, натежа върху цените на пшеницата, по-строгите доставки от Руската федерация и смесените условия за зимните култури в части от Европейския съюз, Русия федерация и САЩ предоставиха подкрепа“, коментират анализаторите на ФАО.

Агенцията отбеляза, че световните цени на царевицата са надхвърлили нивата си за пръв път от две години.

„Скокът при цените произтече от ограничените сезонни доставки, неблагоприятните условия в Аржентина след приключване на сеитбата, бавния напредък при основната реколта в Бразилия, заедно с преразгледаното (по-ниско) производство на царевица и намалените прогнози за запасите в Съединените щати“, добавят от ФАО.

Индексът на цените на растителното масло се понижи с 5,6% спрямо предходния месец, но остана с 25% по-висок от преди година. ФАО заяви, че спадът през януари се дължи главно на по-ниските световни цени на палмовото и рапичното масло, докато тези на соевото и слънчогледовото масло остават стабилни.

В последно време слабото търсене за внос на пшеница става все по-осезаемо и накара експертите да направят по-дългосрочни прогнози за тази оформяща се тенденция.

„Един структурен фактор, който може да доведе до спад в търсенето в дългосрочен план, е увеличеното производство в редица големи пазари за внос, като Китай и Египет“, каза Денис Вознесенски, анализатор на Commonwealth Bank в Сидни.

„Нарастващото производство на пшеница в Китай и възобновяването на производството на ориз в Индонезия ще ограничат доставките за тези пазари, докато по-голямата реколта в Ирак ще позволи на един от най-големите купувачи в Близкия изток да спре да харчи толкова много за внос“, коментират търговци и анализатори.

Спадът в покупките от големите вносители на пшеница може да постави таван на цените на зърното, противопоставяйки се на опасенията, че неблагоприятното развитие на времето в региона на Черно море, Индия и САЩ ще доведе до намалено производство. Успоредно с това спадът на китайския внос ще засегне австралийските фермери, които и този сезон прибраха рекордна реколта, а през последните години разчитаха основно на китайския пазар.

„Нестабилният геополитически контекст, пред който сме изправени в момента, включително търговски войни и действителни войни, насърчава страните вносителки да увеличат местното си производство, за да намалят зависимостта си от глобалните вериги за доставки“, категоричен е Вознесенски.