Селскостопанските практики се подобряват с популяризирането на технологията за нулева обработка и отглеждането на царевица след зимна пшеница. С това се решават различни проблеми, констатират учени от Академията на селскостопанските науки на Синдзян-Уйгурския автономен регион. 

Агроном от Румъния: No-Till земеделието е бъдещето

Новият метод за селскостопанско производство включва директна сеитба на царевица без обработка на почвата, тоест без оран на земята след прибиране на реколтата от зимна пшеница. Това, съчетано с технологията за капково напояване, дава възможност за ускоряване на сеитбата с 10 дни и увеличаване на използването на светлинните и топлинни ресурси през лятото при царевицата с около 10%, което спомага за повишаване на добива и качеството.

Южен Синдзян се отличава с по-високи температури и по-слънчево време от северния Синдзян. Две култури годишно – зимна пшеница плюс царевица – се създават за комбинация от ранна зимна пшеница и ранна царевица, като се използва нулева обработка, капково напояване с вода и тор. No-till технологията позволява по-ранно засаждане на царевицата без забавяне на оран. Според събраните данни средният добив на царевица е над 650 килограма на 0,06 хектара. Реколтата от зърно от зимна пшеница плюс презасаждането на царевица достига около 1350 килограма на 0,06 хектара в сравнение с 1300 килограма на 0,06 хектара, получени през 2023 г.

На този етап методологията се адаптира успешно в редица окръзи, създадени са и демонстративни обекти за популяризирането й. 
 



Вижте още:

В бъдеще земеделските култури ще имат по-дълги корени

Покривните култури и техните ползи (първа част)

Вълна от фалити в румънското земеделие