Агри.БГ представя в поредица от публикации технологичните карти за производство на плодове и зеленчуци, които могат да бъдат отгледани по конвенционален и биологичен метод. Технологичните карти бяха разработени от научни институции у нас в сътрудничество с браншовите организации в сектор „Земеделие", а Министерство на земеделието публикува целия списък с технологични карти в услуга на производителите.
Доматите, пиперът и краставиците полско производство са сред най-широко застъпените зеленчукови култури у нас. Какво предвиждат разработените технологични карти за разходите, които трябва да направят стопаните?
Стопаните, които искат да отгледат 100 дка домати, най-добре е да направят това след предшественик пшеница, е записано в технологичната карта за производство на културата. При конвенционално интензивно производство доматите трябва да бъдат напоени 19 пъти, е изчислено в картата. По цени на водата на “Напоителни системи”, това би струвало над 165 лв./дка. Доматите могат да се прибират ръчно и механизирано, което би се отразило на добивите. Общият добив трябва да достигне 3500 кг/дка, като 30% от реколтата се прибира ръчно и 70% - механизирано.
15 третирания включва растителната защита при производството на домати, а поливките са 19.
Преките разходи за извършването на 31 операции в площите с домати включват изразходването на 3672 литра гориво, а механизаторската работа е около 112 часа. Стопаните трябва да разчитат на работници за 830 часа, а материалните разходи предвиждат освен семена, торопочвени смеси, амбалаж и много други, и над 4 тона фосфорен тор, 3 тона калиев и над 11 тона азотни торове за 100 дка.
Според изискванията при полското производство на домати на всеки 250 дка трябва да се направи една проба за агрохимичен анализ на почвата в три дълбочини, както и агрономическа консултация със специалист.
През 2022 г. от домати стопаните можеха да спечелят по средно 675 лв./тон, като средните добиви от полско производство се оценяват на 2350 кг/дка.
Проф. Даниела Ганева: Разработваме технологии за отглеждане на все повече нетрадиционни култури
За производството на 100 дка пипер полско производство, при поливни условия, стопаните трябва да осигурят по 5000 растения на декар при схема на отглеждане 1,60 м междуредово разстояние и 0,25 м вътрередово. При поливни условия и ръчно прибиране на продукцията добивите при идеални условия трябва да достигнат 4000 кг/дка, е записано в технологичната карта за културата.
Общият брой поливки е 19, а торенето предвижда 7 внасяния на различни вещества на площта в рамките на 7 месеца от годината.
31 са операциите, които трябва да бъдат извършени на полето от подготовката на площта до прибирането и реализацията на реколтата от пипер, за която ще са нужди 3419 литра гориво за 100 дка. Механизаторската работа изисква ангажирането на човек за близо 110 часа, а работници ще трябва да са на полето за 1 558,88 часа. В разходите се включват и доставка на амбалаж за производството на разсад, семена, над 4 тона фосфорен тор, около 3 тона калиев тор и над 11,5 тона амониева селитра. За поливане пък ще е необходима над 120 куб.м. вода.
Според изискванията при полското производство на пипер на всеки 250 дка трябва да се направи една проба за агрохимичен анализ на почвата в три дълбочини.
През 2022 г. производителите на пипер са получили среден добив от 1990 кг/дка, като цените на пипера са достигнали средни стойности от 887 лв./тон.
За отглеждането на 100 дка късоплодни краставици полско производство с ръчно прибиране на реколтата най-добрият предшественик е зърнена култура, е записано в технологичната карта. 13 са третиранията на културата, а поливките през сезона са 19. Според изчисленията при подходящи условия от декар стопаните могат да получат до 4000 кг продукция, ако гледат корнишоните безколово при разстояние 1,6 м между редовете и 0,10 м в реда. Всяка поливка пък би струвала по 165 лв./дка при тазгодишните цени на водата от “Напоителни системи”.
В графата на преките материални разходи стопаните трябва да заложат над 2900 литра гориво за 27 операции на полето – от обработката на почвата до складирането на продукцията, да разчитат на механизатор за поне 82 часа, а на работници - за над 1278 часа. Материалните разходи включват при подобна схема на засаждане да бъдат осигурени за 100 дка 1 250 000 растения, 3 тона фосфорен тор, 3,6 тона калиев тор и над 4 тона азотен. Водата е 107 куб.м. за всички операции. Торенето пък включва внасяне на вещества при обработката на почвата, по време на разсаждането и през вегетацията на културата.
През 2022 г. цената на корнишоните достигна 745 лв./тон, а средните добиви тогава от декар бяха 1620 кг.
Цялата технологична карта за трите култури можете да намерите ТУК
0 КОМЕНТАРА