Примерните модели за отглеждане на зеленчукови култури при поливни условия представят от земеделското министерство в публикуваните технологични карти за едногодишни зеленчукови култури.
Агри.БГ публикува в поредица от материали технологичните карти за отглеждането на над 50 култури при конвенционално отглеждане и над 30 вида при биологичен начин на производство.
Заради динамиката в цените на горива, торове, работна заплата и други разходи на стопанствата публикуваните технологичните карти не включват цени. Целта е земеделските производители да използват базовия модел като образец, който им се предоставя, за да отчитат подробно променливите и постоянни разходи на конкретното стопанство по операции.
Ако искате да гледате лук за глави от арпаджик на 100 дка, ще са необходимо 19 поливки, които ще ви струват по над 165 лв./дка. При механизирано прибиране на лука можете да получите до 2500 кг/дка, сочат технологичните изчисления.
Насажденията трябва да са на редове, отдалечени на 1,6 м, а в реда растенията трябва да са на 0,08 м. При подобна схема на отглеждане за декар са необходимо 39 063 главички арпаджик.
Пазарните цени сочат, че през последните години лукът се продава в границите на 400-475 лв./тон.
Преките разходи за отглеждане на културата предвиждат за 26 операции на полето, които включват обработки на почвата, засяване, обработване, прибиране и складиране, да трябва да бъдат осигурени над 2700 литра гориво, по 100 кг посадъчен материал на декар и около 90 куб.м. вода. На механизатор ще трябва да платите поне за 56 часа, а работниците ще бъдат на полето над 165 часа.
Технологичната карта включва анализ на почвата при поле над 250 дка, както и допълнителни консултантски услуги от страна на агроном.
Схемата за растителна защита предвижда 10 третирания, а схемата на торене включва осигуряването на предсеитбено, при сеитбено и вегетационно наторяване.
Чесънът на 100 дка при механизирано конвенционално отглеждане с поливки може да осигури на стопанина до 800 кг/дка, ако скилидките са наредени в редове на 1,6 м разстояние при 0,08 м в реда. За засаждането на 1 дка ще са нужни над 39 хил. скилидки, сочат сметките.
Близо 3000 литра гориво ще трябват за обработката на 100 дка с чесън, а материалните разходи включват по 120 кг посадъчен материал на декар, 2,5 тона фосфорни торове, 2 тона калиев тор и 3 тона селитра. Водата за всички поливки пък се оценява на над 81 куб. м.
Механизаторската работа е сведена до близо 38 часа, а на работници при отглеждане на чесън трябва да се разчита на над 102 часа.
6 проби се изискват при отглеждането на чесън на всеки 50 дка площ в три дълбочини, показват допълнителните услуги, както и осигуряването на агроном.
Пазарната цена на чесъна варира от 3350 до 4350 лв./тон през последните 4 години, показват анализите на земеделското министерство.
За производството на 100 дка моркови на полето по методите на конвенционалното земеделие в технологичната карта се предвижда на декар да бъдат засадени 156 250 броя растения/дка с междуредово пространство от 1,6 м.
В рамките на сезона трябва да бъдат направени 19 поливки, като за водата на декар ще бъдат похарчени по над 165 лв./дка. Добивът при подобни условия трябва да достигне до 3500 кг/дка, изчисляват експертите.
За 26 операции на полето, които включват обработки на почвата, засяване, обработване, прибиране и складиране, на 100 дка един стопанин трябва да осигури 3 902,65 литра гориво. Материалните разходи включват над 15 млн. семена, 120 литра тотален хербицид за обработка на почвата, както и 132 куб.м. вода за напояване за сезона. За механизатор трябва да бъдат платени над 90 часа, а за работници близо 110 часа.
В технологичната карта са включени и 16 третирания на посева с моркови през сезона, като са точно описани в приложена схема за растителна защита, както и торене по време на вегетацията.
На всеки 250 дка се изисква и агрохимичен анализ на почвата в три дълбочини, както и консултация с агроном.
При идеални условия през последните 5 години морковите могат да осигурят приход от 400-500 лв./тон, се посочва в технологичната карта.
За отглеждането на 100 дка картофи полско производство добър предшественик би бил пшеницата. При условията на капково напояване годишната норма е 190 куб.м. За декар, като трябва да бъдат осигурени 8 поливки на картофите, което коства разход от над 165 лв./дка при настоящата цена на водата, осигурявана от “Напоителни системи”, са пресметнали в технологичните карти.
При отглеждане на картофите при междуредово пространство от 0,75 м и 0,26 м вътрередовото пространство на декар могат да бъдат отгледани 5128 растения. Очакваният добив при подобна система на отглеждане е в рамките на 3500 кг/дка. Средните добиви за последните години обаче сочат около 1800 кг/дка при средна изкупна цена от 540 лв/тон за 2022 г.
За 26 обработки на почвата и посевите стопаните трябва да осигурят за 100 дка 3 433,01 литра гориво, а на механизатор ще трябва да разчитат за над 70 часа. Над 142 часа пък са нужни на работниците, за да свършат всички операции, предвидени в технологичната карта.
Анализ на почвата на всеки 250 дка е предвиден и при тази култура, както и агроном.
Схемата за растителна защита предвижда 10 третирания по време на вегетацията на растенията, а за торене на 100 дка картофи трябва да бъдат осигурени над 6 тона фосфорни торове, 5 тона калиеви и над 8 тона азотни торове.
При производството на картофи за семена грижите включват подобни операции, като при поливни условия и механизирано производство добивите могат да достигнат до 1500 кг/дка. Горивото за обработки на насажденията е с около 200 литра по-малко за 100 дка спрямо трапезните картофи, намалени са и часовете за механизатор, както и за работници. Торенето, подобно на растителната защита се запазват на нивата от технологичните модели при трапезните картофи.
Технологичните карти за производство на зеленчукови култури по конвенционален начин можете да намерите ТУК
0 КОМЕНТАРА