Общото производство на говеждо месо в страната през 2023 г. е 16 193 тона, което е с 21,9% по-малко спрямо предходната година, става ясно от анализ на Министерството на земеделието и храните.
Спадът се дължи частично на високия износ на живи говеда през годината, надхвърлящ 105 хил. броя. Това е два пъти повече спрямо 2022 г. В същото време, добитото месо от говеда в кланиците през 2023 г. остава без съществена промяна от предходната година и възлиза на 7 027 тона.
По предварителни данни, през периода януари - септември 2024 г. промишленият добив на говеждо месо в страната се увеличава с 4,9% на годишна база, до 5 063 тона кланично тегло, при близо 7% повече заклани животни, но малко по-ниско средно живо тегло при клане. Очаква се общият добив на говеждо месо за 2024 г. да надхвърли нивото от предходната година.
Вносът на говеждо месо се увеличава с 3,1% на годишна база до 7 627 тона, като почти целият се пада на държави от ЕС. Водещ партньор е Полша с годишен ръст на доставеното количество от 25,4%, следвана от Италия и Нидерландия, като пратките от там намаляват съответно с 12% и 7,8%.
Импортът от трети страни е едва 4,5 тона, доставени изцяло от Албания и Аржентина.
Тенденцията на увеличение на износа се запазва и през 2024 г. По предварителни данни, влезлите в страната количества за първите осем месеца на годината са с близо 17% повече в сравнение със същия период на 2023 г.
Расте износът за съседните държави, като миналата година е отчетен сериозен ръст към Турция. Но това на практика са количества с произход от други държави членки на Съюза и само са оформени в България като износ от ЕС, без да са регистрирани като пристигания у нас.
Наблюдава се увеличение на експорта за Румъния с 28,4%, но намаление на обемите, насочени за повечето от другите основни партньори в рамките на Съюза.
По предварителни данни, през първите осем месеца на 2024 г. са изнесени 8 139,3 тона месо от говеда. Това е над три пъти повече спрямо съответния период на 2023 г., поради продължаващия износ на големи количества с произход ЕС за Турция.
През 2023 г. износът на живи говеда нараства два пъти на годишна база, достигайки 105,1 хил. броя. Това включва 37,8 хил. броя юници и 67,3 хил. броя стокови животни за доугояване. Основна част от животните са експортирани в Турция - 90,9 хил. броя, което е близо три пъти повече спрямо 2022 г. Известен брой говеда са насочени и за Косово, Ирак и Албания.
Големите продажби на месо и живи говеда в Турция е свързано със засиленото търсене в южната ни съседка, след значително намаляване на поголовието от едър рогат добитък там през последните години и опитите за възстановяване на сектора.
И през 2023 г. при цените е продължил възходящият тренд. Средната изкупна цена на угоени телета за страната нараства с близо 17% на годишна база, а цените на едро и на дребно на различните разфасовки телешко месо – с от 16,6% за телешко месо с кост на дребно до 23,2% за телешко трупно месо на едро.
През единадесетте месеца на 2024 г. цените по веригата на предлагане на телешко месо в страната се движат с между 3% и 14% над нивата отпреди една година, но вече се наблюдава свиване на разликата спрямо предходната година.
През следващите месеци се очаква цените на телешкото месо в България да продължат да се движат на сравнително високи нива, зависейки основно от цените на фуражите и развитието на международните пазари, са изводите на експертите от МЗХ.
0 КОМЕНТАРА