Накратко:
•    Според IGC общото производство на зърно в света ще нарасне
•    Бразилия повишава глобалната търговия със соя до нов връх


Индексът при цените на зърното и маслодайните на IGC се понижи с 2% спрямо февруарския доклад, тъй като при всички култури (с изключение на ечемика) бе отчетено месечно понижение. 

Индексът е намалял с 3% на годишна база, най-вече поради 29% спад в цените на ориза. Разбира се, има и изключения, тъй като цената на царевицата се е повишила с близо 18% спрямо предходната година.

Международният съвет по зърното направи актуална прогноза за селскостопанската 2025/2026 година, според която общото производство на зърно ще нарасне поради по-голямото производство на царевица, пшеница и ечемик на годишна база.

В своя доклад за пазара на зърно, публикуван на 20 март, агенцията заяви, че общото производство на зърно се очаква да нарасне с 3% до рекордните 2,368 милиарда тона.

„Тъй като увеличеното производството ще компенсира само частично ниското ниво на началните запаси, се очаква общото предлагане да нарасне с едва 1%“, коментират от IGC.

Световното производство на царевица ще се увеличи с 4% на годишна база до рекордните 1,268 милиарда тона, прогнозират експертите в агенцията.
Предвижда се производството на пшеница също да нарасне с 1% на годишна база до рекордните 807 милиона тона.

В първата прогноза на Съвета за глобалната реколта от соя за 2025/2026 се очаква рекорден резултат от 427 милиона тона, което е малко повече от предходната година, с тенденция за бъдещо увеличение на общото потребление и запаси.

Тъй като се очаква богатата бразилска реколта да представлява две трети от световните доставки, търговията със соя се прогнозира да нарасне с 2% до нов връх, посочват от IGC.

След година на рекордно производство и потребление на ориз, предварителните очаквания на IGC за 2025/2026 сочат бъдещ растеж в производството, подсилен от увеличените площи. Световното производство на ориз е фиксирано на 538 милиона тона, което е с 4 милиона тона повече от общото за 2024/2025.

„Нарастващото население в ключови потребителски региони е фактор за подкрепа на потреблението, докато по-стабилното търсене от страна на купувачите в Азия и Африка може да доведе до увеличаване на търговията до рекордните 59 милиона тона“, се посочва още в доклада.