Накратко:
•    Европейските борси страдат под натиска на Чикаго
•    Русия обмисля квоти за износа на торове


Пазарите остават крайно нестабилни. В Париж, спадът е под влиянието на Чикаго, където негативния процес е много по-ясно изразен. Краят на миналата седмица потвърди това на Euronext. 

След като загуби близо 8 евро/т от началото на седмицата, майският договор за пшеница се опита да се възстанови в края. Това беше трудна задача поради продължаващия спад, наблюдаван в Чикаго. Така, със скромен отскок в петък (с 1,25 евро) до 221,75 евро/тон, ключовото ниво на подкрепа от 220 евро/тон все пак се запази за момента.

Царевицата, която успя да се консолидира в средата на седмицата, в крайна сметка се срина в петък под влиянието зад океана. По този начин договорът за юни 2025 г. загуби 2 евро и се установи на 217,25 евро/тон при затварянето.

В Щатите, фондовете масово продаваха дългите си позиции от пшеница и царевица в края на седмицата, след публикуването от USDA на първите баланси в САЩ за 2025 г., и поради страховете от данъците за Мексико и Канада, обещани от Доналд Тръмп.

В Черноморския регион, на 1 март Русия нанесе ракетен удар по пристанищната инфраструктура на Одеса. При удара са повредени два цивилни кораба - плаващият под флага на Сиера Леоне SUPER SARKAS, натоварен с над 21 000 тона царевица и соя за износ. Пострадал е и плаващият под панамски флаг контейнеровоз MSC LEVANTE F, собственост на водеща европейска компания.

„Въпреки бомбардировките, украинският морски продоволствен коридор функционира. Вече са обработени 106 милиона тона товари, от които почти 70 милиона тона са зърнени храни. Това са 4000 кораба, които доставяха нашите селскостопански продукти до страни в Африка, Азия и Европа“, каза Олексий Кулеба, вицепремиер по възстановяването и министър на териториалното развитие в Украйна.

От другата страна на конфликта, Русия може да въведе квоти за износ на калиеви торове от второто тримесечие на 2025 г., за да задоволи вътрешните нужди от NPK торове. Вицепремиерът Дмитрий Патрушев възложи на Министерството на промишлеността и търговията и Министерството на земеделието да изготвят необходимите предложения.

Прилагането на тези квоти ще стабилизира вътрешния пазар на торове и ще предотврати потенциален недостиг на калиев хлорид за руските фермери, подкрепяйки местните производители на торове.

Данните от Центъра за пазарни проучвания прогнозират 3% увеличение на производството на калиев хлорид в Русия през 2025 г., достигайки 16,9 милиона тона, като се очаква обемът на износа ще нарасне с 4% до 13,3 милиона тона. 

Основните вносители на руски калиев хлорид са Бразилия, Китай и Съединените щати, които увеличиха доставките с 30% през първите осем месеца на 2024 г. в сравнение със същия период на предходната година.

Пазарни експерти прогнозират, че предложените руски квоти могат да повишат световните цени, поради намалени доставки. Освен това, тази политика би могла да засили позицията на руските фермери, като им осигури стабилно снабдяване с торове и да предизвика преразпределение на експортните потоци, потенциално облагодетелствайки други големи производители като Канада.