Накратко:
•    Последния доклад на ФАО отчита 8% спад в цената на пшеницата на годишна база
•    Глобалните цени при царевицата остават стабилни 

Индексът при цените на храните на Организацията по прехрана и земеделие (ФAO) към ООН през ноември се покачи до най-високото си ниво от април 2023 г., воден най-вече от скока при растителните масла и млечните продукти.

Индексът, който беше публикуван от ФAO на 6 декември, достигна средно 127,5 пункта миналия месец, което е с 0,5% повече спрямо октомври и с 5,7% повече от съответната си стойност преди година.

За разлика от него, индексът при цените на зърнените храни достигна средно 111,4 пункта през ноември, което е спад с 3 пункта (2,7%) спрямо октомври и 9,6 пункта (8%) под стойността от ноември 2023 г. 

Световните цени на пшеницата се понижават месец след месец поради увеличените доставки от текущите реколти в Южното полукълбо и подобрените условия за реколта 2025 г. в някои големи страни износителки от Северното полукълбо. По-слабото международно търсене също допринесе за по-ниския ценови диапазон.

Глобалните цени на царевицата останаха стабилни през ноември. Натиск върху тях оказа като цяло благоприятното време в Южна Америка с продължаващата сеитба, по-слабото търсене на украински доставки и сезонния натиск от текущата жътва в Съединените щати. Обратно, силното вътрешно търсене в Бразилия и мексиканското търсене на доставки от САЩ пък предоставиха възходяща подкрепа.

Сред останалите груби зърна цените на ечемика и соргото отбелязаха лек спад през ноември. Индексът на цените на целия ориз на ФAO се понижи с 4%, воден от спада на цените в основните пазарни сегменти в резултат на повишена пазарна конкуренция, натиск върху реколтата и обезценяване на валутата спрямо щатския долар.

Индексът при цените на растителното масло на ФАО достигна средно 164,1 пункта през ноември, като се повиши с 11,4 пункта (7,5%) на месечна база, за да достигне най-високото си ниво от юли 2022 г. Увеличението се дължи на по-високите котировки за палмово, рапично, соево и слънчогледово масло.

Международните цени на палмовото масло се повишиха за шести пореден месец, поддържайки премия спрямо алтернативните масла поради продължаващите опасения относно по-ниското от очакваното глобално производство на фона на прекомерните валежи в Югоизточна Азия. Междувременно световните цени на соевото масло също продължават да растат, главно поради силното глобално търсене на внос.

Аналогично, цените на рапичното и слънчогледовото масло се увеличиха, отразявайки перспективите за спад на световните доставки по съответните им пазари.