Накратко:
•    USDA очаква реколтата от пшеница в ЕС да спадне до 127,4 милиона тона
•    Според IGC ЕС ще произведе 128,7 милиона тона пшеница


Франция може да стане свидетел на най-лошата си реколта от мека пшеница за четири десетилетия поради проливните дъждове, които биха могли да доведат до спад на производството до 25,2 милиона тона през пазарната година 2024-25. Такъв резултат  би бил с 27% под средното за пет години, пише в последния доклад на Argus Media France.

Готие Льо Молгат, директор на Argus Media France каза, че цялата френска зърнена индустрия ще бъде засегната от ниската реколта, доближаваща се до  произведените през далечната 1983 г. 24,5 милиона тона. 

Екстремните метеорологични условия в цяла Европа засегнаха зърнените култури през този сезон - с прекомерни валежи в Северозападна Европа, и суша с екстремни температури за царевичните райони на изток. 

Според Международния съвет по зърното, глобалното производство на пшеница за 2024/25 г. ще бъде 793 милиона тона, малко по-ниско от реколтата през сезон 2023/24 от 804 милиона тона. 

Това се дължи на очаквания спад в производството на ЕС, Великобритания, Украйна и Русия. Климатичните условия в тези страни през сезона са причината за очакваните слаби добиви. Конкретно за ЕС прогнозите са, че ще произведе 128,7 милиона тона пшеница през 2024-25 г., което е спад от 133,1 милиона тона през предходната пазарна година.

Тъй като се очаква потреблението на пшеница да остане силно, IGC определи глобалните запаси за 2024/25 г. на 261 милиона тона, което е спад от 3% на годишна база.

Последният доклад на USDA от миналата сряда предвижда производството на зърно в ЕС през пазарната 24/25 година да намалее спрямо нивата от миналата година, поради комбинация от по-малко площи и по-ниски добиви, засягащи всички зърнени култури, с изключение на ечемика и овеса.

Като цяло реколтата от пшеница в ЕС се очаква да спадне до 127,4 милиона тона, резултат от рязко намалената реколта от френска пшеница и по-ниските добиви в Германия, Унгария, Полша и Румъния, които не се компенсират от по-високата реколта от пшеница в Испания. 

Площите в ЕС също са коригирани леко надолу спрямо предишни оценки, поради по-ниските цифри за България, Чехия, Дания, Франция, Унгария и Италия, като не се компенсират от по-високи площи в Германия, Полша и Румъния. 

Преди седмица, експертите от ФАО понижиха индексът при цените на зърнените култури на ФАО се понижи с 3,8% спрямо юни, тъй като глобалните експортни цени на всички основни зърнени култури бележат постоянен спад за втори пореден месец. Той беше средно 110,8 пункта през юли, което е спад от 4,4 пункта спрямо юни и 15,1 пункта спрямо юли 2023 г.