В днешната статия ще опитаме да разгледаме какво е Strip till и в кои случаи е удачен вариант

Накратко, Strip till идва от думата Strip, което означава ивица, бразда. 

Можем да кажем, че Strip till вероятно е най-щадящата обработка от всички, защото при нея не се получава пета - плужна или от дискова брана. Тази технология не обработва цялата повърхност и по този начин запазва микоризните гъби, които са изключително важни, особено за по-сухи райони.

Също така загубата на влага при Strip till е може би най-малка, защото по-голямата част от полето остава непокътнато. 

Strip till в някои случаи е много полезен в преходния период към No till. Ако сме в много сух район и не успяваме да направим така, че покривните култури да се развият, поради липса на влага или нещо друго, в повечето случаи Strip till е най-добрият избор.

Същото важи и когато почвите ни са много тежки, глинести, преуплътнени, нямат структура и приличат по-скоро на пластилин, отколкото на горска почва.

Колкото повече на брой обработки се правят, толкова повече разходи имаме и толкова повече увреждаме почвите си.

Хубавото на Strip till обработката е, че се прави веднъж и разходът не е огромен. Може да се внесе и тор заедно със Strip till култиватора

Негативите на Strip till култивирането не са много, но все пак ги има и е важно да ги споменем.

От една страна самият култиватор струва пари, понякога не малка сума. Допълнителното влизане на полетата коства не само гориво, но и време, планиране, амортизация на трактора, транспорт до самите полета и др.

Когато сме обработили ивиците през пролетта, почвата се затопля по-бързо, защото растителният остатък го няма и слънцето я затопля. Това обаче може да се окаже, че не е и толкова голям плюс, защото в горния слой може почвата да се е затоплила и да ни подлъже да засеем рано, а при ранна сеитба културите е по-вероятно да бъдат нападнати от вредители и/или заболявания.

Разбира се, в по-южните части на България, където често в края на май дъждовете спират изцяло, по-ранната сеитба може да бъде много голям плюс. Но в други райони, по-късната сеитба, на No till полета, може да бъде значително по-добра. Това всеки сам трябва да обмисли и прецени за себе си, като често може да се допита и до колеги. 

Друг негативен ефект на оголването на редовете е това, че ако почвите са по-тежки и глинести, ако сеялката не затваря добре редовете и ако е много топло след сеитбата, каналите на редовете могат да изсъхнат и/или да се отворят, което може значително да затрудни поникването на пролетниците. 

И също така, там където е обработено, където нямаме растителни остатъци, вероятността да тръгнат плевели е значително по-голяма.

Нерядко се случва, да има много повече плевели, точно в редовете, където сме минали със Strip till култиватора, което би могло да ни принуди да влизаме допълнително с хербицид. Това не само ще ни коства пари, но и ще рискуваме да имаме негативен стресов ефект върху пролетника, още в ранната му фаза, когато той е най-уязвим. 

Очаквайте следващата статия по темата - само в Агри.БГ

Още от рубриката Консервационно земеделие