Съществува значително разминаване между целите на ЕС за околната среда и климата и Стратегическите планове по Общата селскостопанска политика (ОСП), изготвени от държавите членки, се посочва в доклад на Европейската сметна палата (ЕСП).

Одитът показва, че всички държави са се възползвали от възможността да бъдат гъвкави при отразяването на екологичните амбиции на европейско ниво, а някои са намалили или са забавили прилагането на екологичните мерки, необходими за получаване на финансиране от ЕС.

Като цяло одиторите заключават, че плановете по ОСП не показват значително увеличение на амбициите по отношение на екологосъобразността.

378,5 млрд. евро, отпуснати по линия на ОСП за периода 2021—2027 г., имат за цел да подпомогнат достатъчно доходите на земеделските стопани, продоволствената сигурност и поминъка в селските райони, но и да защитят околната среда от щети и последиците от изменението на климата, които са особено актуални през настоящата година. 


Разработването на ОСП на ЕС с внимание към опазването на околната среда се е подобрило. Но в сравнение с преди одиторите не отбелязват значителни разлики в плановете на държавите членки, заяви Николаос Милионис, член на ЕСП, който отговаря за одита. „Заключението на ЕСП е, че амбициите на ЕС в областта на климата и околната среда не са отразени на ниво държави членки. Одиторите смятат също, че липсват основни елементи от оценката на резултатите, свързани с екологосъобразността.“

В новия програмен период на ОСП се въвеждат повече условия във връзка с получаването на средства от ЕС, като същевременно на държавите членки е предоставена по-голяма гъвкавост при прилагането на определени правила. Добавени са екосхеми, които предвиждат поощрение за практики, благоприятни за климата, околната среда и хуманното отношение към животните, и са препотвърдени мерките за развитие на селските райони. И двете са съпроводени с изисквания да се разпределя минимален процент от средствата за мерки за околната среда и климата - област, в която всички държави са спазили изискванията.

Одиторите обаче отбелязват, че плановете по ОСП не са много по-екологосъобразни, отколкото през предходния период. Освен това след протестите на земеделските стопани през май 2024 г. някои изисквания за обвързаност с условия бяха облекчени. Пример в това отношение е сеитбооборотът с цел подобряване на качеството на почвите, който понастоящем е незадължителен. Това може да намали още повече екологичното въздействие на плановете.

Забележките включват още недостатъчно отразяване в плановете по ОСП на политиките, въведени от Зеления пакт, а постигането на целите по него до голяма степен зависят от действия извън рамките на земеделската политика. 

От Сметната палата препоръчват да се усъвършенства рамката за мониторинг за проверка на показателите за екологосъобразност на земеделската политика, като се определят ясни цели и показатели за резултати, за да се измери напредъкът в областта, се казва още в съобщение на (ЕСП).