Стоян Атанасов и съпругата му Галина имат сравнително малко стопанство за пределите на Добруджа. От 10 години те се занимават с пчеларство и отглеждането на лавандула.
Преди това са работили в търговията, но след навлизането на големите търговски вериги и задушаването на малкия бизнес решили да потърсят спасение в земеделието. На около 150 дка в Добричко отглеждат също така пшеница, царевица и слънчоглед.
Основният избор е паднал върху лавандулата, заради идеята да разчитат на култури, които носят по-висока принадена стойност.
От пчелина през миналата година са извадили лавандулов, липов и слънчогледов мед. Сушата и високите температури обаче са си казали думата и добивът е бил доста слаб, стана ясно от думите на Стоян Атанасов.
Трудностите, с които се сблъскват стопаните са много, но най-голямото предизвикателство остава изкупната цена на готовата продукция. 4 лв./кг е била цената на лечебната храна през миналата година. На това ценово ниво не може да се покрият дори производствените разходи, сочат елементарните сметки.
На изложението „Зелена седмица“ в Берлин, семейство Атанасови се представиха през януари с пчелен мед, пчелен прашец, лавандулово масло и лавандулова вода. Очакванията им бяха да намерят партньори за лавандуловото си масло, докато за меда по-голямата част от продажбите стават на дребно. „Не можем да го реализираме на едро, няма смисъл да се продава с тази ниска цена“, категорични са те.
Синът на Стоян и Галина живее и работи в Германия, надеждата на родителите му е да се върне в Родината. „Смятаме, че това може да стане като диверсифицираме портфолиото си. Надяваме се да намерим по-широк пазар и евентуално той да поеме нещата“, казва Галина.
За изработката на лавандуловото масло разчитат на външна дестилерия, където им преработват на ишлеме суровината, тъй като нямат собствени производствени мощности.
Семейството все още търси добрата формула за успех в земеделието. „Борим се да оцелеем. Пазарът се гради трудно, необходимо е доверие между партньорите. Нашата цел е да продаваме маслото си на хора, които го използват за производството на козметични продукти, както и една част да реализираме през сайта за лична употреба и аромотерапия. Постоянно пращаме проби за одобрение на потенциални клиенти и след като харесат продукта и направят поръчка, заплащането става на база на издадена проформа фактура“, разказва Галина.
Семейство Атанасови има горчивия опит от работа с австрийски купувач, който не е заплатил 10 кг лавандулово масло. „Осъдихме го по европейска процедура за искове с малък материален интерес за 5 000 евро, беше много трудно, делото продължи 2 години, но успяхме“, разказва Галина.
Макар от 10 години да отглеждат лавандула, едва от 4 години Стоян и Галина търсят активно клиенти на едро, като се надяват на успешна реализация.
При посещение на изложение в Словения, организирано от Министерството на земеделието и храните, те са успели да си намерят двама клиента на едро – един за пчелен мед и един за лавандула и лавандулови продукти.
Там са научили за една похвална практика в словенските училища. С помощта на държавата те купуват мед от местни производители, който се подарява на децата за големи празници.
Така пчеларите по региони успяват да реализират част от продукцията си, а децата се учат на консумация на този полезен продукт.
0 КОМЕНТАРА