Стартира официално активния сезон за борба с градушките, тази година точно в период на не малко градушки, особенно в Севроизточна и Централна-Северна България. В състава на Изпълнителната агенция влизат и действат 8 регионални дирекции в София, Долни Дъбник, Грамада, Долно Церовене, Бърдарски Геран, Старо Село, Петрово, Голям Чердак, Големеново и Поповица.

 

Всяка година през месец Май са налице атмосферни процеси, които могат да доведат до образуване на градушки и от Изпълнителната агенция за борбра с градушките заявиха, че са в денонощна готовност. Само в Област Стара Загора, агенцията разполага с 25 площадки за изтрелване на ракети.

 

Общата стойност на защитаваната селскостопанска продукция например за Област Сливен вълиза на 160 млн.лв.  В област Враца пък тя е 240 млн. лв., а за област Пловдив над 200 млн.лв.

 

През 2010-а година се заговори за преобразуване на ИА за Борба с градушките в търговско дружество към МЗХ, както и за задължителното въвеждане на застраховки срещу градушка за земеделските производители, но все още няма развитие по тези теми. Капацитетът на покритие срещу градушки на Агенцията за тази година възлиза на около 17 млн. декара.

 

Как се образува градушката?

Образуването и нарастването на градовите зърна става в преохладената част на облака. Поради различното налягане на наситените пари върху водна и ледена повърхност, капките се изпаряват, а получената пара се отлага върху ледените кристали, при което те нарастват по-бързо от водните капчици (процес на Бержерон-Финдайзен). Понататъшното нарастване на ледените кристали до градови зърна е в резултат на сблъскване и сливане на ледените частици с капките в облака. Силните възходящи потоци осигуряват дълго време на престой на ледените зърна в облака, което води до нарaстването им до големи размери. Когато станат достатъчно големи, преодоляват възходящите потоци и падат към земята. В слоя с температура по-голяма от 0°С, ледените зърна започват да се топят, но не успяват напълно и достигат до земята под формата на градушка.