След поредица от фермерски сигнали за проблеми, касаещи наемането и/или арендуването на земеделски земи от Държавния поземлен фонд (ДФЗ), за които Агри.БГ писа, в редакцията ни постъпи и официално становище на Национална био асоциация (НБА), адресирано земеделския министър и Комисията по земеделие в Народното събрание.
Опростяване: Вижте как ще бъдат облекчени фермерите след промените в Стратегическия план
В писмото се казва, че след последните законодателни промени, земеделските стопани се сблъскват с нормативна недомислица, редица съществени проблеми остават нерешени, а се създават и нови. Един от посочените такива е възможността конкретен парцел да се предостави за отглеждане на плодове и зеленчуци.
„На теория, ако някой земеделски стопанин би желал да отглежда плодове или зеленчуци, следва да подаде писмено заявление – свободен текст чрез съответната Общинска служба „Земеделие“, че желае на конкретен имот, част от ДПФ, да отглежда плодове и/или зеленчуци.
След което съответната ОСЗ изготвя становище – предложение дали имота е подходящ за отглеждане на плодове и зеленчуци до съответната ОД „Земеделие“ . Впоследствие ОД „Земеделие“ изпраща предложение до Дирекция „Поземлени отношения и комасация“, конкретния имот да бъде включен с тръжна процедура за отдаване на земеделски земи за създаване и/или отглеждане на трайни насаждения или зеленчуци.
Всичко гореизложено е официално, само на теория за пред незнаещите действителността. Истината е, че обикновено земеделският стопанин отива с въпрос в ОСЗ дали има възможност на конкретен имот от ДПФ да отглежда плодове или зеленчуци. В най-добрия случай, ако служителите на съответното ОСЗ са запознати с процедурата, го информират да подаде заявление.
В масовия случай самите служители на ОСЗ изобщо не са запознати с процедурата и казват на земеделския стопанин да изчака тръжната процедура, за да се види дали имотите, за които има интерес стопанинът, ще са обявени в тръжната процедура за това. Сами разбирате, че ако земеделският стопанин предварително не заяви своето намерение, няма как да се случи промяна за предназначение на даден имот.”, обясняват от НБА
По думите им съответните ОСЗ не предоставят предварителна информация за земите от ДПФ, чиито договори за наем/аренда изтичат и ще бъдат включени в тръжна процедура, което възпрепятства фермерите да заявят предварително своето инвестиционно намерение. Ако даден стопанин успее да стигне до подаване на заявление за намерение пред ОСЗ, то го очакват нови пречки. Ето какво още се казва в становището на НБА:
"Първо: След като се разгледа заявлението на стопанина, служителите на съответните ОСЗ гледат в чии масиви по споразумение е включен този имот. Ако поземления имот е бил в включен в масив на земеползване на арендатор „наш човек“, земеделският стопанин никога няма да види положително становище – предложение, което да се изпрати до съответната ОДЗ. Ако имаме щастието да ни се даде положително становище, то се изпраща до съответната ОДЗ.
Второ: След като положителното становище постъпи в съответната ОДЗ, трябва да се молим арендаторът, в чиито масиви по споразумение е включен този имот да не е близък с директора на съответната ОДЗ. Ако случайно са в близки отношения, се дават указания становището на съответната ОСЗ да се преправи от „положително” на „отрицателно”. Такива случаи експертите на НБА знаят немалко. Затова обикновено установена практика е, когато се правят ежеседмични оперативки, началникът на съответното ОСЗ предварително пита какво да е неговото становище, за да не се налага неговото преправяне впоследствие.
Трето: При положително становище от ОСЗ и ОДЗ, в Дирекция „Поземлени отношения и комасация“ постъпва предложение конкретният имот да бъде предложен за тръжна процедура за отдаване на земеделски земи за създаване и отглеждане на трайни насаждения или зеленчуци. За начина и реда, по който дирекцията одобрява или не одобрява конкретно предложение, няма прозрачно одобрена публично ясна и безпристрастна процедура. Въпросната дирекция има дежурен отговор на всеки въпрос, който и се зададе, като този:
„Поземлени имоти, които попадат в масиви за отглеждане на едногодишни полски култури/многогодишни фуражни култури - житни, бобови и техните смеси, не се отдават за създаване на трайни насаждения.”
Обръщаме внимание, че почти всички обработваеми земеделски земи в страната без тези заети с трайни насаждения, отговарят на този дежурен отговор. Тогава къде ще се създаде ново трайно насаждение?! - По чукари, планини, урви, каменни кариери, сметища, асфалтови площадки, плаващи на салове по реки… Та нали едно ново трайно насаждение се създава върху обработваема земеделска земя, където се е отглеждала едногодишна култура.”
Според браншовата организация при настоящите условия фермерите са възпрепятствани да разширяват стопанствата си, както и да прилагат диверсификация. Примери за това бяха дадени вече от земеделски стопани.
1. Ежегодно всички ОДЗ до 31.12. на съответната година да публикуват на интернет сайта си, земеделските земи, за които се предвижда обявяване на тръжна процедура;
2. Ежегодно, до края на месец февруари, всеки земеделски стопанин да има възможност да подаде своето инвестиционно предложение за създаване и отглеждане на трайни насаждения или зеленчуци директно до МЗХ;
3. Да се предостави възможност всички земеделски стопани, допуснати до участие до първа тръжна сесия за земеделски земи, част от ДПФ, да имат възможност да кандидатстват за всички дейности, които са приоритетни;
4. Да отпадне ограничението на таван на площта спрямо одобрената за подпомагане площ на стопанина за предходната година, а да остане само тавана от 300 дка.
С целия текст на становището на НБА можете да се запознаете тук.
0 КОМЕНТАРА