Месец септември постепенно слага край на отпускарското настроение и възстановя обичайния ритъм на работа. Като фермери бъдете нащрек за кръстосаните проверки на подадените заявления и декларираните площи за директни плащания. 

Четете още: Предприети са действия за осигуряване на допълнителен финансов ресурс за втори транш на Украинската помощ

Едва ли скоро може да се надявате на индикативен график за първите директни плащания за новата Кампания 2024, при положение че на 30 август бяха разплатени последните две екосхеми от Кампания 2023. 

Но пък остават надеждите вторият транш на Украинската помощ за тази година да бъде изплатен до 30 септември. Нов прием няма да се отваря, а ще се действа на база на вече подадени заявления за първия транш.

А дотогава вижте кои са останалите срокове и подпомагания, на които може да разчитате. 

Държавна помощ за газьола

 

От 2 до 26 септември се приемат заявления за подпомагане по схемата за държавна помощ Помощ под формата на отстъпка от стойността на акциза върху газьола, използван в първичното селскостопанско производство”. Заявления по образец се подават в общинската служба по земеделие по постоянен адрес на физическите лица или едноличните търговци или по адрес на управление на юридическите лица. Бюджетът за 2024 г. е до 100 млн. лв.

Целеви прием за напояване по подмярка 4.1

 

До 15 ноември земеделските стопани могат да подават проекти за напояване по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ от ПРСР 2014-2020. Целевият прием за повишаване на ефективността при потреблението на вода е с бюджет от 97 790 000 лв. Минималният размер на общите допустими разходи за едно проектно предложение е 29 337 лв., а максималният - 880 110 лв. Финансовата помощ покрива до 50% от инвестицията.

Целеви прием по подмярка 4.2

 

До 11 октомври се приемат проектни предложения по целеви прием на подмярка 4.2 за преработка с акцент върху опазване на околната среда (включително ВЕИ, фотоволтаици и биомаса). Общият бюджет на процедурата е 52 806 600 лв. 

Държавна помощ за напояване

 

От 24 септември до 31 октомври ще бъде отворен прием за заявления по схемата за държавна “Помощ в подкрепа на разходи за вода за напояване при отглеждане на земеделски култури”, която се прилага за втора година у нас. Помощта се предвижда да бъде изплатена до 10 декември. През миналата година 911 фермери получиха близо 10 млн. лв.

Деклариране на зърно

 

Всички производители, обработващи поне 5 дка със зърнени култури, ежегодно подават декларация. Сроковете са: до 30 септември за обикновена пшеница, твърда пшеница, ечемик, ръж, овес, тритикале и рапица – Приложение № 3; и до 30 ноември за царевица, соя, слънчоглед – Приложение № 3, и за оризова арпа – Приложение № 5.

Агроекологични интервенции за Кампания 2024

 

До 30 септември се удължава срокът за предоставяне допълнителни документи за част от интервенциите в областта на агроекологията. Този срок касае фермери, които кандидатстват по 8 интервенции – вижте кои са те.

De minimis за реализация на говеждо месо

 

Предстои прием по de minimis за покриване на разходите за клане, транспорт и административни документи в сектор „Говеждо месо“. Бюджетът за реализация на говеждо месо е общо 1 100 000 лв. Помощта се предоставя за животните, заклани и реализирани в периода 1 юни 2023 г. до 31 май 2024 г. Размерът на подпомагането е до 200 лв. на заклано говедо.

Хуманно отношение към свине

 

От 4 до 20 септември ще бъде отворен прием на заявления за втория транш за подпомагане на прасета за угояване, а за третия – от 6 до 20 октомври. Срокът за изплащане на помощта е до един месец след крайната дата за подаване на заявления. Финансовият ресурс за 2024 г. е 42 млн. лв. Подпомагането е, както следва: прасета за угояване – 150,12 лв. на животинска единица, и свине–майки – 164,54 лв. на животинска единица.

Заявления за плащане по пчеларските интервенции

 

До 30 септември се удължава срокът за изпълнение на разходите и за подаване на заявления през СЕУ за пчеларите бенефициери със сключени договори под условие за интервенции: IE 3, IE4a и IE5. Ако в сключения договор има интервенции, за които е осигурен бюджет, и такива, за които договорът е под условие, удълженият срок се отнася само за интервенциите, за които договорът е под условие. 

Срокове за ползване на земеделски земи

 

На 30 август изтече срокът за сключването и актуализирането на споразумения за уедрено ползване на земеделските земи. Вижте кои са останалите срокове за стопанската 2024-2025 г. съгласно Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ).

Авансово плащане за лозаро-винари

 

От 28 август се приемат заявления през СЕУ за авансово плащане по две интервенции в лозаро-винарския сектор. Става дума за „Инвестиции в лозаро-винарския сектор“ и „Инвестиции в екологични съоръжения“. Важно условие е изпълнението на дейностите да е започнало след сключване на договора и със заявлението за кандидатстване да е заявена конкретна сума на авансово плащане, който не надвишава 80 % от договорената финансова помощ. 

Борба с вредители по лозата

 

Предстои прием по Схема за държавна помощ „Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по Национална програма от мерки за предотвратяване разпространението и контрол на вредители по лозата (род Vitis)“. Бюджетът е 5 млн. лв. за 2024 г. Максималният интензитет на помощта е до 100 % от разходите по закупуване на продукти за растителна защита, но не повече от 600 лв./ха с включен ДДС.

Родословна книга и селекция

 

Продължава прилагането на държавна помощ за създаване и поддържане на родословна книга и за определяне продуктивността и генетичните качества на животните. За 2024 г. Развъдните организации ще получат общо 9 млн. лв. През месец май 2024 г. държавната помощ е пренотифицирана до края на 2029 г.

De minimis за Странджански манов мед

 

Общо 18 000 лв. по de minimis ще получат през 2024 г. пчелари за покриване разходите по задължителни мерки за контрол за съответствие на качеството на защитено наименование за произход „Странджански манов мед“. Помощта за производител е 1800 лв. с ДДС.

Борба с доматения миниращ молец

 

До 14 октомври се приемат документи по схемата “Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по „Национална програма от мерки за контрол на Доматен миниращ молец". Срокът за отчитане и представяне на документи е до 31 октомври, а за изплащане на средствата – 16 декември. Общият бюджет за тази година е 500 хил. лв.