Влизаме в ноември с известна доза яснота. Публикуваният индикативен график дава ориентировъчни дати за изплащането на държавните помощи и директните плащания за Кампания 2024 до края на годината. Публикуваната индикативна работна програма пък дава важна информация за отварянето на първите инвестиционни интервенции по Селската програма в новия програмен период.

Не на последно място, са сроковете, които Министерството на земеделието обяви във връзка с подаване на разходооправдателни документи, дневници за паша, доказване на реализация и други изисквания, свързани с директните плащания. И за да не се ровите излишно, сме събрали всички важни дати за този месец накуп.

Преходна национална помощ за овце майки и кози майки

 

Между 10 и 20 ноември се очаква да бъде изплатена преходната национална помощ за овце-майки и/или кози-майки, обвързана с производството. Бюджетът е до 20 499 921 лв., но ставката все още не е определена. За сравнение миналата година плащането в пълен размер от над 21,7 млн. лв. беше направено на 4 декември 2022 г. при ставка от 41,07 лв.

Доплащане на втория транш по Украинската помощ

 

Между 20 и 30 ноември се очаква да бъде доплатен вторият транш по държавните помощи „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“ и „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури“. На 10 октомври 50 290 стопани получиха 190 283 470 лв. от отпуснатите общо 200 млн. лв. Заради възникнали казуси остатъкът на Украинската помощ ще бъде изплатен след допълнителни административни проверки.

Прием за нови, малки и млади стопани

 

През ноември е планирано отварянето на три приема по инвестиционните мерки на Селската програма за нови, малки и млади стопани. Приемането на зявления се очаква да приключи през януари догодина. Предвиденото подпомагане за малките земеделски стопани е 20 хил. евро, за нови – 30 000 хил. евро, и за млади фермери – 40 хил. евро. Запознайте се с цялата Индикативна годишна работна програма за приемите по Селската програма до края на 2024.

Зимни пръскания

 

От 1 до 25 ноември земеделските стопани могат да кандидатстват за подпомагане по схемата „Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по Националната програма за контрол на вредителите по трайните насаждения през зимния период”. Стопаните получават до 140 лв./ха с ДДС за закупени продукти за борба с вредителите. Средствата ще бъдат изплатени до 20 декември. 

Кръстосани проверки

 

До 20 ноември земеделските производители могат да оттеглят от подадените заявления за Кампания 2024 парцели или животни, както и интервенции към тях. Информация за установените застъпвания е публикувана в индивидуалния профил на всеки земеделски стопанин в Системата за електронни услуги (СЕУ) на ДФЗ. Данните са достъпни в раздел „Справки“, секция „Географски“ – „Двойно декларирани площи“. Кръстосаните проверки приключиха, съобщиха на 24 октомври от Фонда. 

Прием за организации на производители

 

Между ноември и януари ще бъде отворен приемът за подкрепа на признати организации и групи на производители, която ще насърчава учредяването и обединяването на земеделски стопани. Общият бюджет е 12,5 млн. евро. Не е предвиден минимален размер на безвъзмездната финансова помощ, а максималният не може да надвишава на 100 хил. евро на година.

Хуманно отношение към свинете

 

Между 10 и 20 ноември е планирано изплащане на третия транш за угояване по държавната „Помощ за реализиране на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към свинете". Документи се подаваха от 6 до 20 октомври. Помощта за прасета за угояване е 150,12 лв. на животинска единица (или 45,09 лв. на угоено прасе). 

De minimis за компесиране на щети от пожари

 

До 4 ноември земеделските стопани, включени в Регистъра на МЗХ за издадените протоколи за установяване на щети, причинени от пожар през 2024 г., могат да кандидатстват по помощта de minimis за компенсиране на щетите. Самите средства се очаква да бъдат преведени между 20 и 30 ноември. 

Преструктуриране и конверсия на лозя

 

До 15 ноември тече прием по интервенцията „Преструктуриране и конверсия на лозя“ в лозаро-винарския сектор. Документи се подават единствено чрез Системата за електрони услуги (СЕУ) на ДФЗ. Бюджетът за финансовата 2025 година е 15,563,859.91 лв.

 

Регистрация и пререгистрация

 

От 1 октомври до крайния срок за подаване на заявления за Кампания 2025, земеделските производители могат да се пререгистрират за стопанската 2024/2025 година. Регистрацията за нови стопани тече целогодишно. Фермерите или упълномощени от тях лица представят актуална информация за дейността си чрез попълване на анкетна карта с анкетни формуляри. 

Целеви прием за напояване по подмярка 4.1

 

До 15 ноември земеделските стопани могат да подават проекти за напояване по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ от ПРСР 2014-2020. Целевият прием за повишаване на ефективността при потреблението на вода е с бюджет от 97 790 000 лв. Минималният размер на общите допустими разходи за едно проектно предложение е 29 337 лв., а максималният - 880 110 лв. Финансовата помощ покрива до 50% от инвестицията.

Деклариране на зърно

 

До 30 ноември всички производители, обработващи поне 5 дка със зърнени култури, ежегодно подават декларация за произведените царевица, соя, слънчоглед (Приложение № 3и оризова арпа (Приложение № 5). Декларирането на произведените обикновена пшеница, твърда пшеница, ечемик, ръж, овес, тритикале и рапица изтече на 30 септември.