Проблемът с неприятелите в овощните градини е много остър и той не е само с Черната златка, защото в насажденията у нас има и Сребриста златка. Това е неприятел, подобен на добилия широка популярност, като разликата е основно в цвета на възрастното насекомо. Сребистата златка нанася същите щети, но засега не е толкова разпространена.

Четете още: Колко "черна" е Черната златка и можем ли да предотвратим нападенията в овощните градини?

 

Много сериозен и опасен неприятел е и Дроздофилата, която напада малини, ягоди и други меки плодове, череши, грозде, сливи, праскови и също много се разпространява в България през последните години. Това съобщи за Агри.БГ проф. Аргир Живондов. 

"Черната златка е особено трудна за борба. Тя няма компактно поколение през лятото, а дава поколение перманентно през целия вегетационен период, затова е много сложно за овощарите да се справят с яйцата и ларвите ѝ. А при възрастните насекоми е още по-трудно, защото те буквално бягат преди да им е подействал какъвто и да е препарат“, коментира още бившият директор на Института по овощарство в Пловдив. 

Проф. Живондов е убеден, че ще се намери решение за справяне с неприятеля по химичен път, но в момента положението е много сериозно.

Засегнати са повече костилковите видове, предимно череши и вишни, както и в по-малка степен – кайсии и праскови. Черната златка не поразява засега толкова семковите видове, към тях се прехвърля, ако няма друго, с което да се храни.

Само една практика остава валидна по екосхемата за трайните насаждения

 

„Още не сме усъвършенствали мерките за справяне с неприятеля и засега борбата е механична – възрастните се събират ръчно и се унищожават. Най-често това става чрез изгаряне или се смачкват. Яйцата трудно може да се открият, няма как да се рови масово из почвата и да се търсят“, разказва още ученият. 

От думите му става ясно, че там където има нападение, листата на дървото започват да пожълтяват. Това са симптомите и лесно може да се види при кореновата шийка къде се е вгризала ларвата. 

В отчаянието си някои стопани се опитват да премахнат с тел ларвите или пък слагат тампони с нафта, но тези примитивни начини за справяне с проблема дават съмнителни резултати. 

"Все още се търси добрият препарат за успешна растителна защита", казва още ученият. 

Междувременно след среща на представители на Националната браншова камара „Плодове и зеленчуци“, експерти от Българската агенция по безопасност на храните и от Министерството на земеделието, стана ясно, че до края на януари Черната златка ще бъде обявена официално като икономически важен вредител. Това е първата крачка, след като бъде създаден протокол за работа и противодействие от БАБХ, съвместно с производителите на плодове, коментираха от камарата.