Накратко:
• Подготвя се мораториум между Русия и Украйна за ударите по кораби в Черно море
• Турция възобновява търговията с Черноморския регион
Пазарът на зърно отбеляза лек ръст и от двете страни на океана. Цените на пшеницата и царевицата в Париж се повишиха, отразявайки обявените от Турция промени в правилата за внос на пшеница и царевица. Припомняме, че преди дни Турция обяви нова квота и за внос на царевица от един милион тона. Според експерти, тази промяна отваря перспективата за връщане на търговията между Турция и Черно море и по-специално с руския произход.
Фючърсите на пшеница в Чикаго също се повишиха в средата на седмицата, стимулирани от бавния износ от Русия и потенциалните щети върху реколтата в САЩ.
Дилъри казаха, че сегашният бавен темп на износа на руска пшеница се дължи повече на силната рубла и неблагоприятните метеорологични условия в пристанищата, отколкото на конфликта в Черноморския регион, така че явно няма голямо въздействие от новината, че руският президент Владимир Путин се е съгласил временно да спре атакуването на украински енергийни съоръжения.
„Има някои добри новини от разговора Тръмп-Путин, но те се ръководят по-скоро от настроения, отколкото от нещо друго“, каза Оле Хоу - директор консултантски услуги на Ikon Commodities в Сидни.
На 18 март Путин и Тръмп обсъдиха по телефона ситуацията в Украйна, условията за предотвратяване на ескалация и някои международни теми. Според Кремъл, Путин се е съгласил с предложението на американския лидер за взаимен отказ на страните в конфликта в Украйна от атаки срещу обекти на енергийната инфраструктура за 30 дни.
Според Белия дом, страните също са се съгласили да започнат технически преговори за въвеждане на „прекратяване на огъня в Черно море, пълно прекратяване на огъня и постоянен мир“.
Специалният пратеник на президента на САЩ Стив Уиткоф заяви, че Вашингтон и Москва разработват въвеждането на мораториум между Русия и Украйна върху ударите по военни и граждански кораби в Черно море.
Той отбеляза, че досега страните са се договорили да спрат ударите по енергийните обекти. „Ние също така работим за черноморски мораториум върху удари по военноморски и товарни кораби, превозващи зърно и неща от този род“, каза той в интервю за Bloomberg. „В крайна сметка това следва да се превърне в пълно прекратяване на огъня, което обаче е малко по-сложно, защото има граница от 2000 километра, има Курск и има много подробности, които влизат в това“ допълни Уиткоф.
Според американският политолог и анализатор Джон Кавулич „двустранните (или тристранните) преговори, свързани с операциите в Черно море и търговските кораби, ще се проведат в Турция предвид нейната роля в Черноморската инициатива за зърно, като и за всичко, свързано с Черно море.“
1 КОМЕНТАРА
22.03.2025