Два кораба със зърно за износ са били възпрени от митническите власти на българските пристанища, съобщи пред Агри.БГ председателят на НАЗ Костадин Костадинов. От Асоциацията излязоха и с официална декларация, в която се противопоставят „на нарушаването на изконни европейски принципи за правото на свободно движение на стоки чрез въвеждането на забрана за износ на зърно от страната". Има ли такава забрана наистина?

Сроковете през март, за които да внимавате

По думите на браншовия представител никой не им дава ясен отговор. Още по време на Консултативния съвет по зърно от ръководството на агроминистерството е било намекнато, че е възможно да се ограничи износът.

„Днес ще видим какво ще се реши и на Съвета на земеделските министри в ЕС, но не може така устно и неофициално да се спира търговията. Дори посланикът на Португалия, за където е единият от товарите, не е получил отговор от властите у нас защо износът е спрян, коментира председателят на НАЗ.

Костадин Костадинов: Ние получихме отговор от министерството, че те не знаят, защото не са пристанищни власти.

От НАЗ настояват да се спазват действащите нормативни разпоредби от Договора за функционирането на Европейския съюз, които са в основата на общите свободни пазари на стоки, и категорично декларират несъгласие с блокирането на товарни кораби на българските пристанища и неофициалното и нелегално възпрепятстване на износа на зърно от страната.

Спирането на износа на зърно ще доведе до блокиране на пазара на зърно и до неплатежоспособност на сектора. Ефектът върху българските зърнопроизводители, които са заложили висока себестойност в тазгодишното производство, обусловена от високите цени на суровините (торове, горива, семена, препарати за растителна защита и др.), ще е пагубен поради невъзможност за покриване на разходените вложения.

Това ще рефлектира негативно и върху производствения потенциал на следващите реколти от пролетници и есенници, тъй като зърнопроизводителите няма да разполагат с ресурс за възобновяване на селскостопанския цикъл”, пише в декларацията на браншовата асоциация.

Съгласно оперативните данни на Министерство на земеделието количествата зърно в страната са достатъчни за осигуряване на продоволствената сигурност на населението през следващите две години. "Имаме три милиона тона у нас. От друга страна, след три месеца се очаква и новата реколта от пшеница, за която е необходимо да се освободят складови вместимости", подчерта Костадинов.

НАЗ счита, че държавата притежава лостове и механизми, с които да се подготви за посрещането на евентуална продоволствена криза, като същевременно съблюдава пазарните принципи. „Ние винаги сме помагали на държавата в трудни моменти, готови сме и сега да го направим, но като се намерят начини да се увеличи производството, ако е нужно, а не като се спира търговията”, каза за финал Костадин Костадинов.

На въпрос от Агри.БГ по време на брифинг в Министерството на земеделието, министър Иванов отговори само, че няма издадена заповед за забрана на износа на зърно от България. Продължаваме да следим темата.