Над 10 милиона лева са необходими за възстановяване на полезащитните пояси през следващите години, които са разположени в община Балчик. 2 340 дка от съоръженията са в лошо състояние, показва мониторингът през 2024 г.
„Това са 2700 пояса, които трябва да бъдат обходени и описано тяхното състояние. Последните сметки за възстановяване излизаха около 4000 лева на декар“. Това разясни инж. Радослав Радев, зам.-директор на Държавно ловно стопанство, град Балчик, при теренна обиколка на полезащитните горски пояси в рамките на научната конференция, посветена на спасяване на уникалните горски ивици у нас.
72% от всички полезащитни пояси в страната са разположени в три горски и ловни стопанства – Добрич, Балчик и Генерал Тошево. „Последните 6 години рязко се влоши здравословното им състояние, като първо започнаха ясените да съхнат. От миналата година най-страшното е, че започнаха и дъбовете. Червения дъб, цера, а те са основната част, те са гръбнакът на системата“, посочи в пояс със засегнат червен дъб инж.Радев и уточни, че съхнат дори младите насаждения.
Ползите от полезащитните пояси, засаждането на които е започнало още през 50-те години на миналия век, е безспорна за земеделското производство. На територията на Добрич те заемат около 2-3% от общата площ от 3 милиона 600 хиляди декара обработваеми земи, но повишават добивите средно с 15-20%.
Към момента приходите от дървесина на един декар са 5-6 пъти по-малко в сравнение с разходите за декар полезащитен пояс, категоричен е инж. Радев.
Това налага спешни решения. „Няма откъде да изкараме тези пари. Не е по силите дори на едно държавно предприятие да свърши само тази дейност, която е била приоритетна за държавата“, уточни лесовъдът.
Инж. Радев е категоричен, че техническите съоръжения, каквито представляват поясите, трябва да бъдат включени в системата за подпомагане наравно с обработваемите земи.
„За всички останали площи се получават субсидии, но за тези площи, които подобряват плодородието, не се получават. Даже е малко нечестно. Ако се получаваха субсидии, ще е много по-лесно да се работи“, смята още експертът.
Засушаване, отслабен имунитет, вредители и болести са сред основните причини за влошеното състояние на болестите. Дори и при наличието на дъждове в Добричка област през настоящия стопански сезон, нормата от валежи не е изпълнена дори наполовина.

0 КОМЕНТАРА