Зърнопроизводители от Плевенско негодуват, че провалена реколта в Добруджа не означава липса на качествено зърно в България. Още повече, че точно от Добричко излезе информация, че и там има доста качествено зърно и само малка част от реколтата реално е провалена. Пак от онзи район научаваме на ухо, че корабите продължават да товарят жито за износ. Сега "напъните" на Добруджа са за износ, пък после ще опрат и до нас, казват стопани от Плевенско, които и в предишни години са подчертавали, че Добруджа работи за износ, тоест за пари, а Плевен връзва хлебния баланс на България. Е, ако изнесем българската реколта, наистина ще внасяме, казват. Защото България май е единствената страна, която не предприема нищо, за да задържи житото за хляба тук.
Потърсихме информация дали вече е ясна картинката на качеството на зърното в центланата част на Северна България от Венцислав Милев, главен експерт от териториалното звено на Националната служба по зърното и фуражите в Плевен. "При нас са направени над 300 проби. Изследвано е над 120 000 тона зърно, което е над 35% от общото производство и данните са представителна извадка за региона. И от тях 28-30% е пшеница от втора Б група, тоест с отлични хлебопекарни качества. Смятам, че наистина се спекулира с лошо качество на реколта 2010. Факт е, че цената на зърното се повиши и това е нормално в екстремна година като тази. Още повече, че в Черноморския регион - Русия и Украйна, който е определящ за търговията със зърно, износът е забранен. Това определено ни прави играч номер 1 в региона, макар че реално ние произвеждаме сравнително малки количества", казва Венцислав Милев.
Пробите от Плевенска област са изследвани в лицензираната лаборатория на териториалната служба, която е с ново модерно оборудване по програма ФАР. В Плевен е една от трите лаборатории в Северна България - другите лаборатории са в Добрич и във Варна.
Питаме дали прогнозите за зависимост на България от внос на зърно могат да се сбъднат. "Няма такова нещо. За Плевен ви казах какви са резултатите. За изхранването на страната са необходими около 1.2 милиона тона. Ако за някои райони на страната качественото зърно е 20%, както се коментира, то за Плевенска област е много повече. Тоест, и да има внос, той ще е малко. Стига да не изнесем всичко. Аз лично съм доволен от добивите тази година за региона, доволен съм и от качеството. Категоричен съм, че ситуацията относно качеството на зърното не е толкова стресова, както се представя", казва още Венцислав Милев.
В Плевенско вече трети месец подължават и проверки на зърнопроизводители. Те се правят съвместно от НАП, Икокномическа полиция и Националната служба по зърното и ловят некоректни производители.
В Плевенска област са съставени 7 акта по Закона за съхранение и търговия със зърно. За зърнопроизводители физически лица санкцията е 500 лева, за юридически лица е от 1 000 до 5 000 лева.
0 КОМЕНТАРА