Заради невижданата суша през това лято, реколта от плодове е пострадала жестоко.

Добивите са между 30% и 45% от това, което обикновено берем. Това в никакъв случай не означава рентабилно производство. Не покриваме разходите, а и сме на откровена загуба“, сподели за Агри.БГ Николай Христов от „Каладан“. Заедно с брат си Димитър имат сливови и кайсиеви градини в силистренското село Паисиево и произвеждат сушени плодове.

Четете още: След средата на октомври става ясно кога ще стартира изкупната кампания за тютюна

 

В същото време овощарите не могат да направят нищо, тъй като климатът не зависи от тях, а и процесът на производство на плодове не позволява да спрат, дори да са на загуба. 

„Искаме, не искаме, ние трябва да продължим, ако е пшеница - да кажем, че догодина няма да сеем, но това е дърво. Догодина продължаваме, даже трупаме разходи и в днешния ден“, коментира той. 

През тази година от „Каладан“ ще изнесат целия си добив от сини сливи за свежа консумация в Германия. „Няма да преработваме, защото качеството не позволява преработка. Рандеманите ще бъдат много неприятни за крайните резултати. Докато при кайсиите не се наложи продажба и реколтата е изсушена“, споделя Христов. 

В целия Североизток овощарите се срещнаха с проблемите, породени от сушата. Навсякъде сливите са много дребни, тъй като изключително малко градини се поливат. В резултат на това пазарът е залят от дребни сливи и кайсии, а едрите плодове са с много висока цена. 

„В момента 80% от сливовите градини продават между 35 и 40 стотинки за килограм. Основните купувачи са румънски роми, които пристигат по нашите градини с бусове. Те не са задължени да декларират в НАП стоката и за тях търговията е лесна, въпреки че сливите са в списъка на стоките с висок фискален риск“,казва Николай Христов. Така нашите производители вземат някакви пари, колкото да не са съвсем на загуба. 

Фермерски истории от Родопите: Фамилия Гетови – производителите, които зареждат с оптимизъм

 

Изискванията при транспортирането на стоките с висок финансов риск, където попадат сливите и кайсиите, допълнително натовариха през това лято земеделските производители с още задължения. 

Трудностите идват заради многото документи, които трябва да попълним за една елементарна справка“, споделя още Николай. За символична продажба от 3 тона, той подготвя справка от 6 листа. И ако Христов, който е икономист по образование, се справя с лекота, какво става с хората в едно малко стопанство, където семейството или само един човек е за всичко - берач, товарач, продавач, резач, пръскач и накрая, като дойде време да продава, да пише всички тези документи. 

„Много е трудно, всички колеги много се оплакват. При една от нашите доставки нямахме интернет на базата. Цял ден загубихме и не можахме за пуснем транспорта“, разказва земеделският производител. 

Родопска аритметика: 1 кг хубав мед струва колкото килограм домашно масло

 

От думите му става ясно, че мерките вероятно ще имат обратен ефект. Заради трудностите, които създават, хората се принуждават да минават в сивия сектор. Така и малките наченки на изсветляване на сектора, поради необходимостта да се докажат количества заради обвързаната подкрепа, остават на заден план. Принудени от обстоятелствата, някои производители продават на ръба на закона, тъй като годината е много трудна и почти няма реализация. 

„Производителите бяха наясно, че са на загуба още преди да започне беритбата на плодовете, а сега правят всичко възможно да я намалят, за да влязат някакви пари в сметките им. Много е объркано всичко“,казва овощарят. 

Все пак има и хубави новини от „Каладан“, които са известни с качествените сушени плодове. „Направихме уникални сушени кайсии, имаме още и сушени сливи за реализация“, сподели Николай Христов.