Голяма част от пчеларите в цялата страна отчитат сериозни загуби на пчелни семейства след зимата. Такива регистрирани случаи идват от Русенско, Плевенско и други места в страната. Какви са причините, Агри.БГ коментира с професионалисти в пчеларството от различни краища на България.
“Има колеги, които имат нормални загуби на пчелни семейства след зимата в рамките на 5%, по-голяма част от стопаните са със загуби около 50%, а над половината са със 70-90% загубени кошери”, съобщи за Агри.БГ Петьо Петров, председател на кооперация “Плевен Мед 2023”.
Пчеларство 2024: Повече кошери, по-малко мед
Той допълни, че има и случаи на напълно празни пчелини, като собствениците им вече се разделят със занаята.
По думите на пчеларя основна причина за големите загуби на пчелни семейства е подценяването на грижите за кошерите и ненавременното третиране срещу акарът вароа. Именно и опаразитяването на пчелните семейства е довело до загубата им.
Според него обаче при подобни загуби секторът ще има нужда от няколко години, за да се възстанови.
“Ако 10% от пчелите са останали живи, пчеларите ще могат да получат отводки за другите кошери, но това е крайно недостатъчно. Иска се много време напред - поне 2-3 години за възстановяване на тези големи загуби”, категоричен бе Петров.
Според него след среща с колегите от региона на Плевен ще бъде сезиран и Областния пчеларски съюз, че загубите са големи и секторът ще излезе със становище до аграрното министерство.
“През сезон 2024/2025 г. ще трябва да има реално подпомагане, за да могат колегите да се възстановят”, категоричен бе председателят на плевенската пчеларска кооперация.
Според сметките отводка в момента се търгува по 110-120 лв, а цяло пчелно семейство - по 230-250 лв.
Големи загуби на кошери отчитат и в Русенско, където между 50 и 60% е смъртността на пчелите, коментира председателят на сдружение „Пчелари“ – Русе Иван Кънев пред БНТ. Причините за зимната смъртност са комплексни, коментира още той.
В Хисаря пък пчеларят Борис Бормалийски отчете пред Агри.БГ 10% загуби на пчелни семейства след зимата. Той разполага в пчелините си с над 1000 кошера. Бормалийски допълни, че загубите могат да бъдат и от климата, и от нападение на акара вароа.
“Пчелните семейства са по-слаби са от обичайното за сезона, но са живи. Миналата година беше изключително лоша, за 20 г. пчеларство имам само 2 такива години. Голямата суша и недостигът на прашец се оказа проблем. Резултатите от меда през 2024 г. бяха 3 пъти по-ниски и това се отрази на силата на пчелните семейства сега напролет”, допълни още професионалният пчелар.
Според него климатът през настоящата година ще бъде определящ за резултатите от пчелните семейства в края на сезона.
4 КОМЕНТАРА
ПРЕДИ 19 часа
14.03.2025
13.03.2025
13.03.2025