Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.
„За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през 2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата реколта от четирите сортови групи, които се отглеждат в България е уникално. Има много качествени партидити тютюн от двете ориенталски групи – дребнолистен тютюн Каба Кулак и Басми. Същото е положението и при едролистните сортови групи тютюн Бърлей и Виржиния. Високото качество заради климатичните особености на тези две години, е за сметка на по-ниския добив от декар“, коментира за Агри.БГ Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите НАТ 2010.
Във връзка с това и с други предизвикателства пред сектора от Национална асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 (НАТ-2010) заедно с Министерството на земеделието и храните, ще организират провеждането на заседание на Консултативен съвет по тютюна не по-късно от средата на месец октомври, стана ясно от думите му.
Очаква се организацията на Консултативния съвет да отнеме поне месец за провеждането на предварителни работни срещи с експерти от аграрното министерство, заедно с представителите на сектор Тютюн. „Консултативния съвет по тютюна не са само двата часа, в които ще проведем заседанието. Неговата същност са подготвителните работни групи, които възнамеряваме да организираме, те ще ни дадат насоки за точките от дневния ред на заседанието“, уточни Филев.
От асоциацията предвиждат да се направи анализ на предходната стопанска година. Ще има и доклад за настоящата ситуация и очакваната реколта – какво е качеството, какви са добивите и кога ще стартира изкупна кампания. В състава на Консултативния съвет по тютюна освен представители на Министерство на земеделието, Институт по тютюна и тютюневите изделия и браншовите организации, участват също така и търговските оператори, с които производителите сключват предварителните договори в началото на всеки стопански цикъл.
Базовата тема ще бъде кога ще бъде стартът на изкупна кампания за тютюн от реколта 2024, при какви условия, с какви параметри като изисквания от търговците. „Мисля, че сме се справили с качеството, предстои да се справим и със заготовката на суровината във формата, под която я продаваме на пазара“, уточни експертът.
От сектора очакват да се коментира дали държавната помощ de minimis е адекватна за сектор Тютюн за покриване на загубите на тютюнопроизводителите от природните стихии и бедствия.
Като част от Българска аграрна камара, от асоциацията ще настояват по време на съвета да се идентифицират секторите, които имат нужда от този държавна подкрепа, за да бъдат обезпечени с държавната помощ de minimis, в това число и тютюна.
„Не говорим за параметри, не говорим за лобизъм, не говорим за един сектор заслужава, друг не заслужава – този, който имат нужда, той да бъде компенсиран“, категоричен е Филев.
По време на Консултативния съвет ще бъдат поставени още две много важни теми, като едната е с краткосрочен план за развитие на сектора, а другата е по-дългосрочна.
Средносрочният акцент е да бъдат заложени в бюджета на страната 71 млн. лева за финансовата 2025 година по интервенцията от Стратегическия план „Преходна национална помощ за тютюн за Кампания 2024 с цел запазване на миналогодишните ставките по сортови групи тютюн от Кампания 2023 г.“. Според Филев това искане е постижимо и е резонно да бъде основна точка от дневния ред на заседанието.
В дългосрочен план целта на родните тютюнопроизводители да се запази в новата Обща селскостопанска политика 2028 – 2034 г., интервенцията за преходното национално доплащане. Има два основни аргумента в защита на това искане.
Първият е тези близо 8 000 регистрирани тютюнопроизводители за 2024 година да получат възможност да се преориентират към други браншове, каквато е идеологията на интервенцията „Преходна национална помощ за тютюн“. „Вторият по-основен аргумент е да запазим местното население в тютюнопроизводителните региони на България, да остане по родните си места, а не да обречем такива територии в страната на обезлюдяване“, споделя още Цветан Филев.
0 КОМЕНТАРА