След протеста на зърнопроизводителите и техните чуждестранни колеги, България поиска от Европейската комисия (ЕК) да приложи извънредни мерки заради смущенията на зърнения пазар. Позицията на страната ни беше представена от заместник-министъра на земеделието Георги Събев на неформално заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство, което се провежда в периода 14-16 септември 2022 г. в Прага, Чешка Република.

„Смущенията на пазара на слънчоглед, будят безпокойство в страната ни. След временното либерализиране на търговията, съгласно Споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна, до средата на август има внесени над 650 000 тона маслодаен слънчоглед с произход Украйна. Това количество се  доближава до равнищата на внос за целия период на предходните две пазарни години. По тази причина българските земеделски стопани са поставени пред сериозни предизвикателства като затруднена реализация на произведения в нашата страна слънчоглед, ограничени складове за съхранение на зърното и съответните разходи, ценови натиск“, отбеляза Събев.

Българският зам.-министър заяви, че брутната продукция в животновъдство у нас се свива в дългосрочен период в целия подотрасъл, а добавената стойност постоянно пада. Цените на повечето продукти от животновъдството се увеличават, но не могат да компенсират допълнителното нарастване на разходите за производство. Това влошава възвращаемостта, а оттам обяснява и спадащия интерес към това производство и свиването на животновъдството.

„В настоящата ситуация на нестабилност на пазарите и на цените следва да се гарантира, че предприетите мерки за смекчаване на последиците от горещата война, която се случва сега в Европа не подкопават конкурентоспособността и жизнеспособността на ключови за европейското земеделие сектори“, посочи заместник-министърът.

Той изтъкна, че в сегашната усложнена ситуация са необходими инструменти за бързо въздействие по отношение на възникналия пазарен дисбаланс, за да бъдат предотвратени по-сериозни икономически сътресения с дълготраен ефект върху пазара на слънчоглед, намаляване на конкурентоспособността на производителите, както и на жизнеспособността на стопанствата в сектора.

В тази връзка България призовава Комисията да обърне специално внимание на ситуацията на пазара на маслодайни култури и да приложи всички възможни инструменти, в това число прилагането на извънредни мерки срещу смущения на пазара, за да се намали ефектът върху европейските производители. 

Отговорът от страна на ЕК в лицето на еврокомисар Януш Войчеховски обаче не буди големи надежди, тъй като той изтъкна, че се очаква ситуацията да се нормализира след отварянето на преработвателната индустрия в Украйна
„Вашето искане ще бъде разгледано и анализирано“, заключи Войчеховски.
 

Четете още:

Министерството иска отваряне на кризисния резерв за земеделие

Тайна проба от украинско зърно. Вижте резултата

В очакване на рентите: Сметките за нероден Петко започнаха