Унищожени стотици тонове земеделска продукция, залети обработваеми площи, наводнени къщи и селскостопански постройки – това е част от картинката в редица села, след като приливна вълна от река Стряма буквално предизвика потоп в района на Карлово и Пловдив.

Фермер: Няма министър на земеделието, който да е защитил адекватно интересите на земеделската общност

Силно засегнати от стихията са селата Богдан, Каравелово, Слатина, както и пловдивското село Трилистник. За щастие, няма човешки жертви и пострадали хора, но домовете на местните са унищожени или силно засегнати, а на места има наноси от над 2 метра. Електричеството беше прекъснато, а спасителни екипи доставяха храна за жителите.  През почивните дни техника на Гражданска защита, военни и пожарна безопасност разчистваше отломките.

Ужасът застигна и земеделските производители в района. Стотици тонове слънчоглед и пшеница са потопени от приливната вълна в базата на зърнопроизводителя Георги Стоилов в село Трилистник, разказва той пред медиите.

"Водата нахлу доста бързо. Не можахме да се справим, да си опазим продукция. Всичката ни продукция от слънчоглед е вън на плаца. Щетите са за хиляди левове", сподели той пред Он Еър. 

По думите му 500 тона слънчоглед отишли в реката. Стопаните в селото описват ужасяващата картина на безсилие да направят каквото и да било срещу водната стихия, след скъсването на дигата на река Стряма. Земеделските площи са наводнени, а освен зърнената е унищожена и зеленчуковата реколта.

"Целият посев от салати, това са някъде около 300 хиляди броя салати, са под вода, което означава че ще загинат, тъй като зеленчукът не понася да има водно огледало", заявява потърпевшият производител Красимир Кумчев.

Реколтата на Борислав Керин от домати и патладжани също е унищожена на 100%. „Всичко е наводнено. Продукцията беше готова за реализиране и в момента се хвърля на боклука”, казва той пред Нова телевизия.

На територията на община Марица е обявено бедствено положение. Пред БНТ семейството на Йорданка Лалева разказва как цяла нощ е изпомпвало вода от къщата си. Нови електроуреди, мебели и покъщнина са унищожени. Успели са да спасят животните си.

"Вкарахме животните вкъщи, за да ги спасим от водата. Аз цялата бях във вода. Тук ги качихме на мивката, ама мивката започна да се пълни. Моят син ги вкара с баща си през прозореца, за да ги спасяваме. Помпата вадеше водата, по-малко вода да има. И те бяха мокри до коремчето", споделя с ужас стопанката.

Според местните бедствието е могло да бъде избегнато, защото още от 2005 г. дигата е скъсана и се вижда на снимки от Гугъл. „Причината не е в бедствието, а в безхаберието”, убедени са жителите. По думите им незаконна сеч е една от причините за потопа.

Не закъсня и отговорът от земеделското министерство. Оттам съобщиха, че по разпореждане на министъра на земеделието Явор Гечев е започнала вътрешна проверка за извършваната сеч в района на Карлово. До момента резултатите показват, че в землищата на двете най-силно засегнати от обилните дъждове села - Каравелово и Богдан сечите, които се извършват, са на малка площ.

Същевременно пострадалите фермери от наводненията вече могат да подават заявления за подпомагане. Документите ще се приемат в Общинските служби „Земеделие“ по местонахождение на имотите.