57-годишният Жан-Франсоа Жамбу е пример за това, че никога не е късно да промениш начина си на живот, както и кариерата. След 30 години в животновъдството той става продавач на книги - поприще, което му носи удовлетворение и е свързано с по-малко физическо натоварване, съобщава френският сайт France TV Info.
Предстои традиционното изложение край Сливен
Литературата е страст, която Жамбу подхранва цял живот. Той обожава миризмата на хартия. Само допреди шест месеца се е грижел за ферма с 90 крави. Сега е сложил край на сутрешното доене.
Обичам миризмата на хартия. Първото нещо, което правя, когато отворя книга, е да я помириша, казва ентусиазирано бившият фермер. Признава, че понякога му липсва ароматът на природата, но се наслаждава и на новия си ритуал сред стотици литературни препратки в своята книжарница Maison de la Presse в Локмине.
Жан-Франсоа е закърмен с работата на село. Започва да дои крави още на 4-5-годишна възраст. Изправен пред физическо изтощение и ограничения обаче, той решава да напусне селското стопанство.
Вместо да рискувам всичко няколко години преди пенсиониране, избрах по-малко взискателна професия, отбелязва книжарят.
Жан-Франсоа започва да подхранва любовта си към литературата още преди години. Не напуска фермата внезапно. През 2005 г. е жури на литературни награди. Това е повратен момент в живота му. Тогава разбира, че литературата трябва да бъде част от него. Едно от любимите му неща е да записва лични бележки върху кориците на книгите, които помагат на клиентите да се насочат към четиво.
Поглъщах романите на Жул Верн като дете, винаги исках приключенски книги за Коледа казва Жан-Франсоа. За него хубавата книга трябва да разтърси и промени човека, който я чете.
Любимият му писател е Жером Ферари. Възхищава се на неговия остър поглед върху света и Корсика. Освен това е човек, който като Жан-Франсоа не се страхува да поема по неочаквани пътища.
Разменяйки крави за книги, френският фермер доказва, че възрастта не влияе на мечтите. Неговата книжарница Maison de la Presse продължава да расте, както и любовта му към литературата.
Вижте още:
Симеон Караколев: Във Франция никой не гледа овце за субсидии
Животновъд: Оцеляха фермите, които инвестираха във високи технологии
2 КОМЕНТАРА
14.10.2024
14.10.2024