В някои части на страната вече тече кампанията по имплантиране на микрочипове на еднокопитни животни, съобщиха за Фермер.БГ от НВМС.  Идентификацията се прави заради европейсски регламент от 2008 година, а в България прилагането му  е закъснял с година и половина.


На задължително идентифициране подлежат всички коне, магарета, мулета и катъри (както и зебрите и другите еднокопитни в зоопарковете). Това става с паспорт, в който фигурират данните за животното, описателна диаграма и номера на поставения на животното чип. Самата процедура по поставянето на чипове на еднокопитните животни отнема няколко минути, съобщават ветеринарните власти. Чипът се инжектира, като процедурата е абсолютно безболезнена за животното. Всяко от тях получава уникален 15-знаков цифрен код, който осъществява връзка между животното и неговия паспорт.


Микрочиповете струват 6,05 лв. и се заплащат от собствениците на животните на официалните ветеринарни лекари при имплантирането им, гласи отговорът на НВМС по повод запитването на Фермер.БГ.  Има и държавна такса за идентификация, която е 20 лв. Тя покрива труда и допълнителните разходи по имплантирането на чипа, рисуването на графичната диаграма и уточняването на необходимите данни при попълването на заявлението за идентификация. Съгласно изискванията на регламента, еднокопитните, родени в Общността, се идентифицират с помощта на единен идентификационен документ – паспорт. Той се издава за целия живот на еднокопитното животно и е в печатен и неделим формат и притежаващ нужните защити. Отпечатването на варианта на паспорт, който ще се издава от НВМС, струва 12 лева.





Идентифицирането с паспорт е задължително и без него животното няма да може да се придвижва нито в страната, нито в чужбина. Идентификацията се извършва, за да се отговори на изискванията на Регламент (ЕО) № 504/2008 на Комисията на Европейските общности от 6 юни 2008 г. за прилагане на Директива 90/426/ЕИО и Директива 90/427/ЕИО на Съвета относно методите за идентификация на еднокопитни животни.


От НВМС разясняват още, че електронните транспондери (микрочиповете) представляват електронни устройства, поставени в стъклена или пластмасова обвивка с големина на оризово зърно. Изработката им е при стерилни условия с цел след имплантирането им да не предизвикват усложнения. При активиране с подходящо устройство (четец за електронни транспондери), те изпращат до него своя уникален номер.


Чиповете вече са закупени от Националната ветеринарномедицинска служба. Големината на използваните при идентифицирането на еднокопитните транспондери на практика не позволява подмяната на вече имплантиран чип. По тази причина няма как да бъде подменена самоличността на вече чипирано животно, дори и при кражба.

 
Чрез идентифицирането на еднокопитните ще бъде възможна тяхната проследяемост и така ще се предотврати използването за човешка консумация на месо от животни, които са третирани с хормони или други забранени за използване субстанции. Чрез вписването в паспорта и в интегрираната информационна система ВетИС на всички ваксинации и манипулации, които се правят на животното по-лесно ще се следи здравния статус и ще се предотвратява избухването на заболявания сред еднокопитните, част от които са опасни и за хората. Не на последно място, ползата за стопаните ще е, че те ще могат да открият животното си, ако то бъде загубено или откраднато.


На въпрос дали по този начин ще бъдат намалени кражбите на копитни животни, специалистите посочват, че  еднокопитните трябва да се идентифицират до 6 месеца след раждането им, след началната идентификация ще е невъзможно крадени животни (които са на по-голяма възраст) да се идентифицират. При самото идентифициране, всяко животно получава чип с уникален доживотен номер, уникален номер на паспорт и уникална диаграма. Тези четири признака, както и данни за собственика на животното фигурират, както в паспорта на животното, така и във ВетИС.


При продажба на животното, в паспорта и във ветеринарната информационна система се променят само данните на собственика. При евентуална кражба на животното, данните от паспорта и от ВетИС служат за доказване на собствеността и животното може да бъде проследено, открито и върнато на собственика му.




© 2010 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!

Подкрепете независимата журналистика