Изменението на климата дава нови възможности на земеделците. От няколко години точно този потенциал тестват двама млади фермер. Те са вдъхновени от италианското земеделие и с успех успяват да отглеждат екзотични за Германия плодове - пъпеши и дини, съобщава Agrarheute.
В 18 области на страната стопаните търсят обезщетения за унищожителни градушки
Томас Барт и Патрик Киршнер са приятели от години. Преди почти десетилетие необикновената им идея - да отглеждат пъпеши в Горна Бавария, първоначално е повод за смях сред колегите ми.
Хората бяха скептични, спомнят си двамата фермери.
За тяхна радост експериментът им се оказва успешен бизнес модел. Вече 8 години Томас и Патрик произвеждат пъпеши и разширяват производството си. Тяхното приключение започва от пътуването им до Италия, докато учат в земеделското училище. Още тогава съучениците им са скептични и това не става причина да не пробват.
През пролетта на 2016 г. Томас и Патрик започват да отглеждат пъпеши и дини във фермата на Томас Барт в Бергкирхен. Част от насажденията са в собствено изграден тунел от около 100 m², а другите - на открито. Първата реколта носи важни заключения - и двете култури виреят добре в тунел. Пъпешите не растат въобще на открито, а дините не са с добро качество. Изкараната на пазара реколта получава добри отзиви от клиентите, което е предостатъчна причина за младите фермери да продължат ентусиазирано напред. Така на следващата година те увеличават площите на закрито до около 1000 m².
Томас и Патрик купуват семената онлайн. Поставят ги в тунелите в края на април или началото на май. Беритбата приключва около началото на август, като продукцията обикновено се разпродава максимум до средата на септември.
Тази година е деветата реколта и вече научихме много за пъпешите и дините, казва Томас Барт. Всяка година той прави и няколко експеримента на открито. Тъй като може да се предположи, че регионът ще става все по-топъл поради изменението на климата, фермерът определено вижда потенциал за разширяване.
Тъй като дините и пъпешите изчерпват почвата откъм хранителни вещества, след края на сезона тунелите ще бъдат демонтирани и изградени на друго място отново. Подобно на тиквите, двете култури се нуждаят от много място.
Ние засаждаме едно растение на квадратен метър, от което ще узреят средно по два пъпеша, казва Томас Барт и допълва, че правят всичко на ръка.
В момента двамата фермери предлагат асортимент от няколко сорта пъпеши и дини. Най-търсени от клиентите са малките по размер дини. Затова тази култура се отглежда в най-голямо количество.
За момента Томас и Патрик доставят продукцията си на около 10 селскостопански магазина в радиус от 20 км около фермата. Клиентите им могат да пазаруват и директно от тях.
Вижте още:
Три нови организации на производители на плодове и зеленчуци са признати от министъра на земеделието
В очакване: За кои застрашени сортове зеленчуци ще се поемат ангажименти
Производители: Новите технологии са задължителни, за да сме конкурентни
0 КОМЕНТАРА