Нови перспективи за ускорено генетично развитие и повишаване на икономическите ползи за фермерите, членуващи в Асоциация на развъдчиците на Черношарената порода в България (АРЧШПБ – Добрич), се откриват след подписването на договор за сътрудничество с една от трите най-големи развъдни организации в света – ANAFIBJ, Италия.

Очакванията от партньорството са свързани с ускорен генетичен прогрес при животните, контролирани от българската организация, което би донесло значителни икономически ползи за стопаните. ANAFIBJ контролира 1 136 874 млечни крави и има дългогодишен опит в прилагането на иновативни инструменти в селекцията на породите Черношарена, Кафява и Джерсей.

Асоциацията е основана през 1945 г. под името „Асоциация на развъдчиците на говеда от италианската порода Pezzata Nera“, с мисия за извършване на функционални проверки и водене на Националната племенна книга. През 1957 г. се трансформира в ANAFI – Национална асоциация на италианската фризийска порода. Генеалогичната книга, създадена с президентски указ №1290 от 26 май 1959 г., се утвърждава като инструмент за селекция с цел подобряване на породата Frisona (черношарена).

Целта на организацията е да ръководи и управлява на техническо ниво определянето на генетичните качества, селекцията и производствената дейност в рамките на породата, като насърчава тяхната икономическа валоризация. Основен фокус е запазването на генетично обособената фризийска порода говеда и определянето на критериите за нейното генетично подобрение.

Очаквани ползи от сътрудничеството:

- Подобряване на качеството и количеството на млякото;

- Намаляване на броя на соматичните клетки;

- Подобряване на сиренарските качества на млякото;

- Удължаване на продуктивния живот на животните;

- Повишаване на икономическата ефективност на стадата.

Един от основните подходи е прилагането на геномни технологии в развъдния процес. В Италия тези анализи включват изследване на казеина и хаплотиповете при женските животни, както и А1 и А2 бета-казеина при бици. Услугите са безплатни за фермерите в страната и допринасят за подобряване на сиренарските качества на суровината и здравето на консуматорите. Над 80% от суровото мляко в Италия се използва за производството на световноизвестните сирена Grana Padano и Parmigiano Reggiano.

Резултатите са впечатляващи: през 2023 г. средната млечност достига 10 802 кг, с над 3,8% масленост и над 3,38% белтък. Броят на соматичните клетки е под 1800, а млякото е с отлични сиренарски качества. Разработена е и иновативна система от икономически индекси, обхващащи всички етапи на производството и преработката.

ANAFIBJ се управлява от водещи италиански учени, които имат традиционно и ползотворно сътрудничество с български изследователи, работещи с АРЧШПБ – Добрич.

Услуги, които българските фермери ще получат чрез новото партньорство:

- Предоставяне на семенен материал от геномни бици;

- Предоставяне на семенен материал от проверени бици;

- Изготвяне на геномна оценка;

- Достъп до каталог на бици с пълни индекси за преценка;

- Данни за изследвани признаци с индекси за прогноза на заболявания и финансова оценка на всяко животно (иновативна програма);

- Провеждане на обучения и тематични семинари в България;

- Достъп до база данни за генотипизиране – САЩ, Великобритания, Швейцария, Италия.

„Разбира се, ще бъде полезно нашите фермери да се запознаят с опита на италианските си колеги, както и да използваме техния пример за изграждане на цялостна организация за постигане на успех“, подчертават от АРЧШПБ – Добрич.