БАБХ се опитва безуспешно да прехвърли отговорността върху бизнеса. Така определи ситуацията Симеон Караколев, председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) и съпредседател на Българската аграрна камара (БАК), по повод доклада, приет от депутатите, с препоръки към Агенцията по безопасност на храните и Министерството на земеделието за огнищата на чума и шарка по дребните преживни животни.

В Унгария също беше открито стадо с чума по ДПЖ, но случаят там беше разрешен в рамките на 24 часа. За разлика от това, ситуацията във Велинград остава нерешена, като все още не е ясно какво ще се случи с близо 1800-те овце, носители на вируса.

„Стадото във Велинград е живо и здраво, животните продължават да раждат, но карантината остава. В същото време България вече се води с второ огнище на чума по дребни преживни животни, а десет държави наложиха забрана за внос на животни и млечни продукти от страната“, коментира Караколев пред БНР.

Според него, разликата между Унгария и България се крие в доверието към институциите.

„Вчера участвах в среща в БАБХ. Няма как да се възстанови доверието, ако се продължава със същите действия“, каза той.

Караколев настоява за създаване на комисия от научни експерти, която да анализира и разясни ситуацията.

В момента в България има регистрирани 14 огнища на шарка и едно на чума по овцете и козите.

„Централният епизоотичен съвет заседава преди два месеца и обсъди определени мерки. Важно е да се оцени тяхната ефективност, защото ситуацията не се подобрява, а се усложнява. Предстоят кампании за продажба на агнета и за доене, но ако млекопреработвателите откажат да изкупуват млякото, какво ще се случи с него?“, пита Караколев.

В три административни области на България – Стара Загора, Хасково и Ямбол, има възбрана фермерите да пашуват. Но никой не компенсира тези животновъди.

„После се чудим къде е държавата! Борислав Петков по казуса с чумата по овцете: Където има дим, ще има и огън В момента се създава един лош имидж на България и едно недоверие в обществото, а едно семейство е с блокиран бизнес и разбита психика.  Идеята е час по-скоро да се събере този Централен епизоотичен съвет, да се обсъди ситуацията към днешна дата и да се вземат адекватни мерки“, смята Караколев.

По думите му региона на Велинград има 15 ферми, които все още не са изследвани, като 10 от тях категорично отказват да допуснат проверки.