Животновъди споделиха пред Агри.БГ опасенията си, че може да имат проблеми и този сезон с изискванията за млечните проби за самоконтрол.
Важни срокове за заявяване на пасища по споразумение
Именно те се оказаха пречка за получаването на средствата по обвързана подкрепа за някои стопани в предходната кампания
„Сега пак няма да успеем да вземем обвързано по подпомагане. Имам четири проби за мляко, а сега ми искат пет. Започнах да взимам проби през август. Повече от две проби не могат да ти пуснат за месец, имам и две от септември, така стават четири и стопанската година свършва”, пише биволовъд.
Притеснения споделиха и овцевъди, които трябва да имат по две проби от млякото си месечно в два поредни месеца. Някои споделят, че са спрели да доят по-рано и не са успели да извършат задължителните пробовземания.
"Когато излязоха изискванията, докато намерим пробовземачи и те ни дадоха дати, стана 20 юни. Взеха една проба, но после се оказа, че за същия месец няма време за втора проба, затова дадохме за юли и август. Така платихме една излишна проба, само и само да имаме четири проби”, разказва собственик на офцеферма, който се надява, че все пак е изпълнил процедурата по самоконтрол и няма да има изненади при плащанията.
За целите на млечния контрол животновъдите са длъжни да внасят заявление на място в съответната Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ), когато започват да доят и когато спират. Дали ако в този период не са изпълнили изискванията за брой проби от млякото им ще бъдат санкционирани?
„Важното е самото стопанство да бъде регистрирано в модул „Мляко”. Тази година дори да не са направили пълния обем изследвания за млякото си, фермерите ще получат обвързано подпомагане. За следващата година обаче ще се търси пълна отчетност – уведомление, че си стартирал доене, уведомление, че си го спрял”, информира съпредседателят на НОКА Симеон Караколев.
По думите му това най- вероятно ще се отнася за всички животновъдни стопанства.
4 КОМЕНТАРА
08.11.2024
05.11.2024
05.11.2024
05.11.2024