Селскостопански двор от държавния поземлен фонд в Русенско се ползва от години неправомерно, заявява земеделският производител от района Росен Кръстев.

Има ли скрито-покрито при раздаването на държавни пасища?

През 2023 г. Агри.БГ публикува историята и сигналите на дългогодишния фермер, но по-думите му положителна развръзка все още няма.

Посоченият имот се намира в непосредствена близост до закупена от Кръстев земя и стопанска сграда в землището на село Новоград, община Ценово, област Русе. Става дума за поземлен имот с находяща селскостопанска сграда, за когото по предоставената от Кръстев информация през 2019 г. има съставен Нотариален акт за собственост, придобита по давност. 

Известно е обаче, че към онзи момент е в сила мораториум за забрана на за придобиване по давност на имоти частна общинска или държавна собственост. След 15 години действие мораториумът бе отменен през 2022 г.

„Тези хора не са купили имота, а са го придобили по давност. Едната сграда е 569 кв. метра. А това, което са платили ,са нотариални такси за малко над 59 лева. Другата сграда, която също е придобита по давност, е с размер от 42,06 лева. Нормално ли е сграда от 569 кв. метра да бъде придобита за 59,56 лева?, питаше миналата година Кръстев, продължава да пита и сега.

Освен неправомерно разполагане с държавна собственост фермерът има проблем в случая и с това, че достъпът до неговият собствен имот е силно затруднен.

Пътят, който разделя моя имот и въпросния държавен, не е достатъчно широк, за да се придвижва моята земеделска техника, а настанилият се там ползвател е трасирал терена, поставил е бетонни колове и камъни. Това реално възпрепятства дейността ми.

Многократно съм подавал сигнали към Министерството на земеделието и храните, Областната дирекция "Земеделие" – Русе, Община Русе, областния управител и други компетентни институции. Питал съм: Как и защо е бил трасиран държавен имот от частно лице без разрешението на държавата? Защо хора, които са се настанили в сградата, могат да ползват поземления имот, в който тя се намира и реално е собственост на държавата, възпрепятствайки достъпа до останалите площи чрез заграждащи елементи? Защо въпросният път не бъде осигурен и разширен?

Потърпевшият фермер предостави на редакцията ни отговора на жалбата му от Община Ценово, в който се казва, че тя не е разследващ орган. Оттам обясняват, че пътят до имота на Кръстев е общинска собственост и не е заграждан. Остава обаче въпросът какво става когато общинският път не е с размерите на такъв? „При нормален път 3,60 метра по скица, в момента той е не повече от 2-2,50 метра”, твърди Кръстев.

Относно ограждането на държавния имот Община Ценово казва, че собственикът на една от сградите в него е трасирал терена, като това е извършено от правоспособен геодезист и има трасировъчен протокол. Подчертават и че собственикът на земята, тоест държавата, не се е възпротивил срещу извършеното трасиране и последвалото го ограждане на имота. Значи ли това, че на държавата й е все тая? 

Росен Кръстев споделя още, че е получил потвърждение от агроминистерството, че трасирането на имота е неправомерно. Не са му известни някакви предприети действия от страна на държавното ведомство, а ситуацията остава на практика непроменена и до днес.

Все пак през май 2023 г. Районна прокуратура - Русе обръща внимание на казуса и уведомява Кръстев, че по случая е образувано досъдебно наказателно производство за престъпление по чл.323, ал.1 от Наказателния кодекс.

Ще има ли развръзка и ще може ли земеделецът, който по-думите му е получавал многократно заплахи, а продукцията му е била подпалвана, спокойно да извършва земеделската си дейност, остава да разберем.