За поредното пасище „гласено” за фотоволтаичен парк, разказва роден животновъд, който е лично засегнат и може да изгуби субсидии.

Симеон Караколев: Невзети проби мляко няма да са пречка за обвързаното подпомагане

Става дума за общинска земя със статут на пасище в село Терзийско, община Сунгурларе. Георги и Даниела Георгиеви са фермери от 30 години – традиция, предавана през поколенията от нейните предци. Към днешна дата имат около 300 овце и са преминали през какво ли не в развитието на фамилната ферма.

Още през първия програмен период на ОСП у нас, след като страната ни става член на ЕС, семейство Георгиеви взема за ползване въпросната общинска земя. Първоначално с 5-годишен договор, а после и с нов такъв през 2015 г., който до 2024 г. бил подновяван с анекси.

„Всичко досега беше наред. Плащала съм си наема, имали сме редовни проверки, заявявали сме площите по съответните схеми… И в момента имам действащ ангажимент докрая на годината по мярка 10 от предишния програмен период с това пасище. Площта от него, която е отдадена на нас, е 219 дка. Според последния ми анекс срокът за ползването на това пасище се удължава с още 4 стопански години, считано от 31.12.2020 г.

Тази година подадох заявления за сключване на договори и ми казаха, че има още време за него, ще се преподпише по-късно. Когато дойде време за споразуменията по чл. 37, където аз участвам с реални граници, ми се обадиха от Общинска служба по земеделие в Сунгурларе да ми кажат, че ми изтича договорът, което не ми пречи за споразумението, но е важно да се преподпише. В същото време това пасище съм го заявила още през пролетта в Кампанията”, разказва пред Агри.БГ Георгиева.

По думите й, когато отишла в Общината, разбрала, че вече няма да може да ползва пасището след изтичането на договора й и няма да й се издаде анекс, защото тази площ вече е предвидена за друго и то преди цели три години. Оказва се, че при предишното ръководство Общинският съвет е дал на определена фирма предварително съгласие за изграждане на енергиен обект за производство на електроенергия върху същото пасище.

„Разбрах, че с решение от 17 ноември 2021 г. на Общинския съвет в Сунгурларе се дава предварително съгласие на една фирма за изграждането на фотоволтаици върху този поземлен имот общинска публична територия -  пасище.

Определен е срок на валидност на предварителното съгласие от 36 месеца. След една седмица този срок изтича. Как ще сключат договор сега, като аз все още имам действащ такъв за ползване?, пита Даниела, която не проумява все още как е възможно да се случва това.

С просто око звучи наистина абсурдно да се дава предварително съгласие на друг за ползването на земя, която е отдадена вече за ползване, а и според измененията в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи по-рано тази година земеделските земи от общинския поземлен фонд с начин на трайно ползване пасища, мери и ливади, може да бъдат отдавани за изграждане на фотоволтаични централи, само ако последните три години не са били заявявани за подпомагане от животновъди и няма сключени договори за наем.

Промените бяха направени с цел прекратяване на порочната практика за смяна на статута на тези площи и превръщането им във фотоволтаични централи. 

„Въпросното пасище е с обща площ 600 дка и се ползваше някога от трима животновъди, единият от които се е отказал във времето. Втора година и другият ползвател не го е очертавал (няма обаче три години), а аз продължавам да очертавам моята част в масива (219 дка) и имам действащ договор за нея. Защо тогава се е гласувало това решение на Общинския съвет и защо ми се отказва анекс към договора за ползване на пасището?”, недоумява животновъдката.

В описания случай липсва и обикновена човешка коректност  - от 2021 г. насам никой не е уведомил Георгиеви, че ползваната от тях земя вече е „харизана” за фотоволтаици, твърди тя. Сега дългогодишната фермерка и семейството и са заплашени да не могат да изпълнят ангажиментите си по интервенциите, в които тези площи са включени. Дали Община Сунгурларе ще намери начин поне да я компенсира с други площи, също не е ясно на този етап.

Аз съм обвързана с площи за брой животински единици и очаквам, че може да имам проблем, ако загубя това пасище. Кандидатствала съм и по трите интервенции на Хуманно отношение, имам и ангажимент по Агроекология. По новата ОСП, ще загубя възможността да кандидатствам по интервециите: Еко ПЗП, Хуманно отношение към животните за паша на животни”, споделя още Георгиева, която продължава да търси изход от ситуацията. Агри.БГ следи темата.