Със затоплянето започна и активната работа на полето. Фермерите оглеждат с надежда есенните посеви и се готвят за сеитба на пролетниците.
„В момента хората масово се стряскат от факта, че виждат пригори по пшеницата и ечемикът, както и отпаднали и отмрели листа по рапицата. Това е напълно нормално“, коментира за Агри.БГ агроном Рени Тодорова, председател на Северозападен аграрен съюз.
В по-голямата част от страната тази зима имаше сухи студове, температурите паднаха под 0 градуса без да има сняг, който да покрие културите. „Това е причината някои посеви да изглеждат нездрави, но дефектът е „козметичен“. Щом времето се затопли, растенията ще влязат във вегетация и ще се появят нови листа, а нивите ще изглеждат добре“, уверява младата фермерка.
„Стопаните трябва да бъдат най-бдителни по отношение на септорията. По време на обиколките в полетата в региона виждам, че в момента има начална форма на септория. Важно е да се знае, че тази болест се развива бавно. Призоваваме стопаните да са внимателни, но това не означава незабавни агрономически намеси с фунгицид“, предупреждава Тодорова, която е специалист по растителна защита. Според нея е рано да се планират подобни дейности, тъй като житата масово поникват малко по-късно и са в началото на братенето.
Съветът е фермерите да използват биостимулатори и стимулатори на братенето. Препоръчително е към тях да се добави инсектицид, защото в момента има летеж на цикади. Възможно е след време да се появяват и други неприятели.
Освен това е важно стопаните да обърнат сериозно внимание на появата на първите широколистни плевели. В местата с по-тежки почви и високо съдържание на глина, масово се наблюдава теменужка и великденче. Там се препоръчва пръскане против широколистни плевели.
При рапицата положението е различно при всеки фермер в зависимост от това с какво е третирал през есента. „Ако няма внесен есенен фунгицид, става задължително да се влезе с пролетен. В зависимост от ситуацията, в определен момент трябва да се ползват инсектициди срещу бълхи и хоботници“, съветва Рени Тодорова.
И през тази година в Северозапада е имало немалко разорани полета с рапица, която се превръща в доста рискова култура, но за да бъдат спазени европейските изисквания за четвърта култура, фермерите са принудени да я залагат.
Най-честият ѝ заместник, с цел спазване на сеитбооборота, е ечемикът. „Това е още един есенник, затова се търсят и други варианти като бобовите култури, например. Те невинаги са икономически изгодни, пазарът им е колеблив и труден. Все по-разпространени са грах, леща, соя, нахут и люцерна. Останалата възможност са култури от зеленчукопроизводството, където, обаче, изискванията са доста сложни“, каза още специалистът.