Една не малка част от сумата, която е предвидена за обезщетение на стопани, пострадали от заразни болести по животните, вече е изразходена за обезщетение на птицевъдите, претърпели загуби заради птичия грип. 

Четете още: БАБХ: Единственият изход при чума по ДПЖ е умъртвяване на цялото стадо

В такъв случай откъде ще се намерят пари за компенсация, ако чумата по дребните преживни животни (ДПЖ) пробие българската граница, отговори министърът на земеделието Георги Тахов пред депутатите в Комисията по земеделие.

„В бюджетa на МЗХ има заделени средства, но те не са целеви по видови групи заболявания, въдства и животни. Голяма част от ресурса, който беше наличен по този подпараграф, се изразходи за обезщетение на птицевъди, защото през последната 1 година ситуацията там беше доста драматична и близо две трети от поголовието замина.

Затова не мога да се ангажирам в случай на чума по ДПЖ, ако мащабите са големи, дали тези средства ще бъдат достатъчни”, заяви ресорният министър. 

Тази тема е обсъждана и с вицепремиера и министъра на финансите.

„Ако се наложи компенсиране или обезщетяване на стопани по този подпараграф, ние ще разчитаме на помощ от финансовото министерство. Имаме тяхното уверение”, допълни Георги Тахов.

На въпроса дали е възможно да се стигне до поголовна ваксинация срещу чума по ДПЖ, изпълнителният директор на БАБХ – Светлозар Патарински, обясни следното:

„До преди 2018 г. Европа беше свободна от това заболяване, затова такава ваксинация не се извършва. С оглед на превенцията се залага на Програма за предпазни мерки срещу трансгранични заболявания по животните като начин на мониторинг. 

Поради климатичните особености най-вероятно тези заболявания все повече ще започнат да присъстват по нашите географски ширини. Тепърва предстои да се разглежда евентуална ваксинация на ниво Европейски съюз”, сподели шефът на Агенция по храните.

Данните за актуалната обстановка сочат, че до момента в Румъния са констатирани 58 огнища на заболяването, като 48 от тях са в района на Тулча, 7 – в Констанца, 1 – в Яломица, и 1 – в Тимиш. Засегнати са 233 000 броя ДПЖ.

В Гърция общият брой на огнищата е 48, като 28 от тях са в района на Тесалия, 9 – в Пелопонез, 2 – на остров Крит, 1 – в Атика, 3 – в Македония и Тракия, и пет в Западна Гърция. Броят на засегнатите животни е 19 460. 

Огнища, които са в непосредствена близост до България, са обявените в землището на местност Ясмос в Гърция в стадо с 280 овце на 2 август и в стадо със 180 овце на 5 август.