В топъл януарски ден, необичаен за сезона, фермерът Димитрис Мариноглу обработва нивите си в Северна Гърция, тревожейки се за бъдещето. Основният му страх е, че през лятото водните ресурси, идващи от България и поддържащи земеделския му бизнес от десетилетия, може да пресъхнат.
От 1964 г. насам българските планински води достигат равнината Еврос в Гърция чрез река Арда, като част от споразумение за репарации между двете държави след Втората световна война. Този договор осигурява напояване на 20 хиляди хектара земеделска площ.
Споразумението обаче изтече през юли миналата година и не е ясно дали ще бъде подновено, тъй като България прави оценка на собствените си нужди от вода, пише Ройтерс.
Този случай илюстрира колко критичен и същевременно несигурен е достъпът до водни ресурси в Южна Европа, особено в условията на климатични промени. Засушаването и високите летни температури стават все по-чести, а през изминалата година Гърция отчете рекордно топли зима и лято.
„Без вода нищо не може да се направи“, казва 32-годишният фермер. „Инвестирали сме в оборудване и земя, всичко това струва много средства.“
Заради неяснотата около водоснабдяването гръцки фермери организираха протест, блокирайки северния град Кастанис. Те обвиняват властите, че не са предприели навременни стъпки за подновяване на споразумението. От гръцкото министерство на енергетиката и околната среда заявяват, че политическата нестабилност в България и поредицата от служебни правителства са довели до забавяне в преговорите.
В отговор на въпрос относно бъдещето на договора, българското Министерство на земеделието подчертава: „От първостепенно значение е България да гарантира собствените си национални нужди от вода, а след това – тези на съседните държави.“
По силата на предишната сделка България освобождаваше 186 млн. куб. м вода годишно от хидроенергийните язовири в Еврос – беден регион, в който няма функциониращи язовири или водохранилища. Доставките се извършваха от май до септември, когато посевите имаха най-голяма нужда от тях.
Въпреки че договорът приключи през юли, в последния момент Гърция и българската национална електрическа компания подписаха временно споразумение за доставки до септември, чиито детайли не бяха оповестени.
Сега гръцката страна се стреми да рестартира преговорите, след като у нас вече има ново правителство. Не е сигурно обаче дали окончателно споразумение ще бъде постигнато до 1 май.
„Не можем да предвидим доколко сме близо или далеч от сделка“, коментира Петрос Варелидис, главен секретар в гръцкото Министерство на енергетиката и околната среда, който отговаря за водните ресурси.
При протестните действия в Кастанис над 100 трактора бяха разположени като знак на недоволство. Фермерите настояват за дългосрочно решение, а не само временни договорки. Освен това те изразяват притеснения за нарастващите разходи за енергия и производство.
„Ако не бъде сключен нов дългосрочен договор, това ще е катастрофално за нас“, казва 59-годишният фермер Никос Попцоглу, чиято земеделска продукция зависи от водните доставки от България. Той отбелязва, че дори преди изтичането на договора, през изминалата година реколтата му е намаляла с 30-40% заради сушата.
Димитрис Дракудис, ръководител на местната фермерска асоциация, подчертава, че българската вода е единственият ресурс, на който могат да разчитат. Според местни и държавни представители наличното водохранилище в региона е повредено и не е в състояние да задържа вода.
„В продължение на шест десетилетия не са направени никакви значими инфраструктурни подобрения и поддръжка“, казва Дракудис.
0 КОМЕНТАРА