Нов регламент на Съвета на Европейския съюз, който има за цел да забрани производството и разпространението на репродуктивни материали от стари традиционни сортове семена, разбуни духовете у нас. Срещу този род законодателство се обявиха ред организации и фермери, които заявиха, че подобен ход на Европа може да коства голяма част от биоразнообразието у нас. 


Това ще нанесе сериозен удар не само върху българското земеделие, но и върху цялостния аграрен сектор в Европейския съюз (ЕС). Забраната ще ограничи достъпа до изключително ценни генетични ресурси, които са част от културното наследство на нашите земеделци и природата. Генетичните банки, които съхраняват тези сортове, ще бъдат принудени да приемат монополни позиции, което ще доведе до значителни икономически и екологични рискове. Освен това, тази забрана ще застраши хранителния суверенитет на България, като постави под въпрос бъдещето на нашето земеделие и способността ни да отглеждаме безопасни и устойчиви на климатични промени култури”, коментира Цветан Цеков от Браншова Камара „Плодове и Зеленчуци“.


На подобна позиция са и от сдружение Агролинк, които отправят призив към ЕС, министрите на земеделието и новия комисар на ЕС по въпросите на земеделието. 
“139 организации и над 160 000 граждани отправяме призив към ЕС, министрите на земеделието и новия комисар на ЕС по въпросите на земеделието. Всички заедно призоваваме за спешни подобрения в законодателството на ЕС за семената, което е в дневния ред на заседанието на Съвета на Европейския съюз на 9-10 декември. Настоящото законодателно предложение представлява огромна заплаха за разнообразието на нашите културни растения и за правото на нашите земеделски производители да използват собствените си семена”, казват от сдружението. 


Сред 139-те подписали се от цяла Европа организации са и българските Сдружение Агролинк, Фондация “Бъдеще 21 век”, Биоселена, Национален съюз на градинарите в България, които поставят четири искания за новото законодателство на ЕС в областта на семената:
- Запазването и устойчивото използване на адаптиращото се към местните условия разнообразие от култури да е първостепенен приоритет;
- Човешкото право на фермерите и градинарите да събират, използват, разменят и продават собствените си семена трябва да се прилага изцяло;
- Трябва да се улесни търговията с разнообразни и адаптивни на местно равнище сортове от страна на регионалните производители на семена;
- Новоодобрените сортове не трябва да зависят от пестициди или синтетични торове.

Според организациите предложението за нов регламент на Европейската комисия застрашава европейското селско стопанство. Досегашни дейности, целящи спасяването на редки сортове, като присаждане на резници от застрашени сортове ябълки или споделяне на застрашени сортове боб – за първи път ще бъдат регламентирани като „маркетинг“.


Докато нашите предци са съхранявали и увеличавали биоразнообразието, ние го унищожаваме - загубили сме около 90% от семена”, коментира Сиана Тончева от Близката ферма.

По думите й чрез семената от традиционните местни сортове може да се спаси земеделието при различни климатични катаклизми. 
Срещу новия регламент на ЕС има създадена и специална ПЕТИЦИЯ, която се обявява за запазване на възможността градинари и земеделски стопани да работят за запазване на генетичното разнообразие на културите.