Нов регламент на Съвета на Европейския съюз, който има за цел да забрани производството и разпространението на репродуктивни материали от стари традиционни сортове семена, разбуни духовете у нас. Срещу този род законодателство се обявиха ред организации и фермери, които заявиха, че подобен ход на Европа може да коства голяма част от биоразнообразието у нас.
“Това ще нанесе сериозен удар не само върху българското земеделие, но и върху цялостния аграрен сектор в Европейския съюз (ЕС). Забраната ще ограничи достъпа до изключително ценни генетични ресурси, които са част от културното наследство на нашите земеделци и природата. Генетичните банки, които съхраняват тези сортове, ще бъдат принудени да приемат монополни позиции, което ще доведе до значителни икономически и екологични рискове. Освен това, тази забрана ще застраши хранителния суверенитет на България, като постави под въпрос бъдещето на нашето земеделие и способността ни да отглеждаме безопасни и устойчиви на климатични промени култури”, коментира Цветан Цеков от Браншова Камара „Плодове и Зеленчуци“.
На подобна позиция са и от сдружение Агролинк, които отправят призив към ЕС, министрите на земеделието и новия комисар на ЕС по въпросите на земеделието.
“139 организации и над 160 000 граждани отправяме призив към ЕС, министрите на земеделието и новия комисар на ЕС по въпросите на земеделието. Всички заедно призоваваме за спешни подобрения в законодателството на ЕС за семената, което е в дневния ред на заседанието на Съвета на Европейския съюз на 9-10 декември. Настоящото законодателно предложение представлява огромна заплаха за разнообразието на нашите културни растения и за правото на нашите земеделски производители да използват собствените си семена”, казват от сдружението.
Сред 139-те подписали се от цяла Европа организации са и българските Сдружение Агролинк, Фондация “Бъдеще 21 век”, Биоселена, Национален съюз на градинарите в България, които поставят четири искания за новото законодателство на ЕС в областта на семената:
- Запазването и устойчивото използване на адаптиращото се към местните условия разнообразие от култури да е първостепенен приоритет;
- Човешкото право на фермерите и градинарите да събират, използват, разменят и продават собствените си семена трябва да се прилага изцяло;
- Трябва да се улесни търговията с разнообразни и адаптивни на местно равнище сортове от страна на регионалните производители на семена;
- Новоодобрените сортове не трябва да зависят от пестициди или синтетични торове.
“Докато нашите предци са съхранявали и увеличавали биоразнообразието, ние го унищожаваме - загубили сме около 90% от семена”, коментира Сиана Тончева от Близката ферма.
По думите й чрез семената от традиционните местни сортове може да се спаси земеделието при различни климатични катаклизми.
Срещу новия регламент на ЕС има създадена и специална ПЕТИЦИЯ, която се обявява за запазване на възможността градинари и земеделски стопани да работят за запазване на генетичното разнообразие на културите.
3 КОМЕНТАРА
04.12.2024
03.12.2024
03.12.2024