Напрежението в сектор Земеделие отново се покачва, след като по време на процедурата по актуализация на Държавния бюджет стана ясно, че нужните средства за осигуряване на т.нар. Украинска помощ към момента не са заложени. Макар през май т.г. Европейската комисия да потвърди удължаването на Временната рамка при кризи и преход, с което даде възможност да удължи прилагането до края на 2024 г. на мярката, но пари все още няма. Това предизвика незабавна реакция от страна на сектора. 


От няколко браншови организации депозираха спешно писма с настояване за среща с министъра на земеделието и храните Георги Тахов, като в повечето случаи точката от дневния ред е единствена - осигуряване на средствата за изплащане на втория транш по „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“ и Държавна помощ „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури, за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“.
С подобно писмо излязоха от сдружение Обединени земеделски производители, които представляват интересите на над 1 000 земеделски производители в областите Перник, Кюстендил, Пловдив, Благоевград, Разград и София област.


С оглед на сложната политическа обстановка и стартиралата вече актуализация на Бюджет 2024 г. изразяваме нашето сериозно опасение, че обещаните ни средства няма да бъдат заложени в бюджета и респективно няма да бъдат изплатени. Ако това се окаже така, то ще изпаднем в ситуация, в която страната ни няма да може да подпомогне своите земеделски производители в момент, в който те са изправени пред една безпрецедентна икономическа ситуация, а това може да доведе до сериозни напрежения в сектора, каквито се случиха на няколко пъти през 2023 г.”, коментира Венцислав Митков, председател на сдружението. Те настояват правителството своевременно да заложи средствата за изплащането на помощта в актуализацията на бюджета. 

 


С подобно настояване излизат и картофопроизводителите, обединени в Националната асоциация на картофопроизводителите (НАК).
Национална асоциация на картофопроизводителите поиска спешна среща с изпълнителната и със законодателната власт в България. Призоваваме всички останали браншови организации да оставят на заден план дрязгите помежду си  и да се обединим с едно единствено искане - осигуряване на необходимите финансови средства при актуализацията на бюджета за изплащане на втория транш на Украинската помощ”, коментира Тодор Джиков от НАК. 


Първи за липсата на средства сигнализираха от Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ), които предупредиха в пресконференция, че ако средствата не бъдат осигурени, стопаните са готови на протести

От Съюза на Дунавските овощари пък са на мнение, че забавянето на плащанията екосхемите се отразява много сериозно на производството на плодове и в частност на членовете на сдружението. Те настояват за спешно плащане на втория транш по Украинската помощ. 
Метеорологичните условия допълнително усложняват работата ни - горещината и градушките ни поставят в положение да работим в много трудни условия, а липсата на финанси по екосхемите поставя под въпрос оцеляването ни като земеделски производители. Започваме да изпитваме невъзможност за изпълнение на основните технологични изисквания при отглеждане на овощните видове и намаляваме планираните площи за овощарство, като постигаме значително по-ниски резултати вследствие на трудните условия”, пише в писмо до институциите председателят на Съюз на Дунавските овощари Николай Колев.