„Ситуацията по отношение на птича грип в цяла Европа е неблагоприятна. Заболяването не подлежи на ваксинация съгласно европейското право. В момента се правят опити за ваксиниране, но те са само в опитна база в Холандия за кокошки-носачки и евентуално започваме разговори на ниво Европейски съюз между държавите-членки за промяна на Регламента за ваксинация“, съобщи специално за Агри.БГ доц. д-р Илиян Костов, ветеринарен лекар №1 на България.
Той уточни, че в момента на европейско ниво започва нов етап в политика на съюза по отношение на ваксинацията на птиците срещу птичи грип след многото случаи на болестта на континента.
„Това е една инициатива на Европейската комисия заедно с няколко държави-членки, която предвижда да се преразгледа т.нар. политика за неваксинация, която имаме по отношение на някои от заболяванията в момента. Причина за това е огромният брой животни, които се унищожават на територията на Европейския съюз, не само в България“, допълни още доц. Костов.
Предложенията на Европейската комисия са изпратени и на българските асоциациите на животновъдите, за да може да се вземе и тяхното мнение.
„Това е отворен въпрос и би следвало да знаем мнението на нашите животновъди“, коментира още ветеринарят.
По думите на доц. Илиян Костов статистиката сочи, че България е по средата на таблицата с броя унищожени птици от инфлуенца.
Най-опасните болести у нас: Над 5 милиона унищожени животни за 7 години
„България е дори малко под средата. Защото голям брой птици се унищожават и в Полша, и в другите държави, тъй като те първо, са по-големи държави, и второ, техните птицевъдни обекти са по-големи. Само в Полша един обект е унищожил с 600 000 птици“, каза още доц. Костов.
През 2023 и 2024 г. у нас мина сериозна вълна от птичи грип, засягайки големи и малки стопанства от сектора. От началото на 2025 г. огнищата са няколко, като са съсредоточени основно в Пловдивска област.

1 КОМЕНТАРА
22.05.2025