Най-вероятно масовият старт на сеитбата на есенни култури ще стартира след средата на октомври, прогнозира Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите. В момента успоредно със заготовката на семената върви и прибирането на реколтата от царевица и слънчоглед.
Добивите от пролетните култури в Добричка област са много пъстри и различни. При слънчогледа стопаните са пожънали средно по 173 кг/дка, но при царевицата - от 100 до 500 кг/дка. „Аз бях заложила среден добив от около 400 кг/дка. Притеснително е, че тези очаквания няма да се постигнат, имайки предвид това, което чувам от колегите“, посочи Жекова.
На фона на ниските добиви и загубите земеделските стопани преосмислят рентабилността от отглеждането на техническата култура. Прогнозите са, че през пролетта площите с царевица ще бъдат по-малко.
В Добруджа земеделски стопани се върнаха към сеитбата на рапица – факт, който е прецедент за региона, тъй като през последните години рапичните площи драстично намаляха и маслодайната култура почти изчезна от Североизтока. Сеитбата на рапица сега стана възможно заради падналите дъждове в края на август и началото на септември. Освен това земеделските стопани залагат вече и повече площи с ечемик.
„В момента голяма част от колегите преосмислят редуциране на площите с царевица, които ще засеят. Изключително трудно е предвид добиви от максимум 400 кг/дка в Добричка област при цена от 35 ст./кг да работиш царевица и да си плащаш разходите. Това е невъзможно“, категорична е Радостина Жекова.
Така на дневен ред идва големият въпрос ще има ли пари за есенната кампания или отново ще се стига до банки, кредити и задължения?
„Земеделецът не е излизал от банките, особено през последните години. В момента водим преговори и предстои УС на НАЗ. От Добруджанския съюз на зърнопроизводителите ще входираме искане за разсрочване на кредитите, както беше през 2020 г., тъй като това е поредна трудна година. Така че българският земеделец със сигурност не е излизал от банките, особено от сектор „Кредитиране“, посочи още председателят на браншовата организация в Добричка област. „Друг въпрос е доколко банките гледат с добро око на сектора като цяло, защото ние обикновено залагаме приходи от бъдеща продукция, което става трудно предсказуемо към този момент“.
Към всички тези сметки трябва да се прибавят и сумите, които всеки земеделски производител трябва да отдели за собствениците на земя. Обичайно в Добричка област рентите държат първенство и надхвърлят средно 100-120 лв./дка.
3 КОМЕНТАРА
21.09.2024
21.09.2024
20.09.2024