Може би днес пари по Украинската помощ няма да има. Не си проверявайте сметките. 58 000 човека вероятно ще останат леко разочаровани, съобщи Симеон Караколев, съпредседател на Национална овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА), за националното радио.

„Знаем, че МЗХ има абсолютна готовност за разплащане. Всичко е подготвено, но няма пари. Въпросът е какво се случва във финансовото министерство, защото лично министър Петкова категорично обяви, че на 30 септември ние ще си получим втория транш от Украинската помощ”, допълни браншовият представител. 

По думите му преди изборите парите трябва да се получат. „Предизборно ще е неприятно да има протести в цялата страна, а такива със сигурност ще има, ако нещата загрубеят”, предупреди Караколев.

С въпроса кога фермерите да очакват Украинската помощ се обърнахме и към земеделския зам.-министър Лозана Василева по време на Ден на биото в Южния парк. Там тя отговори следното: „В очакване сме Министерство на финансите да осигури средствата и ДФЗ има готовност буквално за няколко дни след осигуряване на ресурса помощта да стигне до земеделските стопани."

Караколев коментира и проблема с чумата по дребните преживни животни, която остава сериозна заплаха за овцевъдството и козевъдството в региона на Балканите. 

В Гърция ситуацията се влошава с бързи темпове. Там до момента са унищожени около 30 хиляди животни, а огнищата на чума достигат близо 70. Всеки ден никнат по 1-2 нови огнища, което е притеснително. Със захлаждането на времето огнищата в страната продължават да се увеличават.

В същото време, Румъния успява да контролира броя на огнищата, но това не означава, че там ситуацията е по-добра. Въпреки по-ниския брой огнища, броят на заразените и умъртвени животни е значително по-висок - около 220 хиляди. Основната причина за това е фактът, че фермите в Румъния са големи. Добрата новина е, че там възбраните и ограниченията се спазват стриктно.

„Ние все още сме в един сън и може би късметът ни спасява. Ветеринарните власти у нас предприемат мерки, но контролът по тяхното изпълнение е слаб. За съжаление, социалните мрежи са пълни с обяви, търговията си продължава въпреки забраната за движение на животни, освен до кланица”, смята Караколев.