Заради високата смъртност на пчелни семейства Министерство на земеделието и храните (МЗХ) обмисля да бъде отпусната държавна помощ на пчеларите по линия на de minimis, но все още конкретните ставки не са изчислени, стана ясно от заместник-министъра на земеделието и храните Стефан Бурджев по време на Комисията по земеделието, храните и горите в Парламента. 
По думите му в тази посока са идентифицирани няколко основни проблема като причина за увеличения процент за унищожени кошери. 

Високата смъртност при пчелите е сериозен проблем. Още на 23 април ние направихме едно заседание на Консултативния съвет по пчеларство, на който с представители на сектора бяхме обединени, че има такъв проблем. Разговаряхме и с експертите от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и Дирекция „Животновъдство“ на МЗХ.

Преди дни проведохме още една голяма среща. Там стана ясно, че климатичните промени също са компонент за високата смъртност - топъл февруари, заради което пчелите започват своето активно движение и студен март. Това е като аналог на проблема с трайните насаждения. Идентифицираме проблемите, които са в нашия обхват – например, взаимодействието на ветеринарните лекари с пчеларите, липсата на добра информираност и подготовка на пчеларите.

Ще направим среща между лидерите на пчеларските съюзи и лидерите на зърнопроизводителите, особено в тези региони, където има голяма производителност и отглеждане на зърнени култури. Заради пръсканията се създават много проблеми и търсим варианти за възможни решения. След като направим изчисления кои сектори се нуждаят от подпомагане по линия на de minimis също бихме могли, а след като направим разчетите на загубите и финансовите възможности на МЗХ ще направим това, което е най-разумно и най-добро на този сектор“, коментира Бурджев. 

Сред проблемите, които пряко засягат пчеларите у нас, е и фалшифицирането на меда и нерегламентираният внос от трети страни. 
По думите на министъра на земеделието и храните Георги Тахов пред депутатите в Комисията по земеделие в НС се правят съвместни проверки с контролните органи.

Проблемът с фалшивия мед не е от вчера. Това е проблем, с който трябва постоянно да се борим. От гледна точка на фалшивия мед има стандарти, които трябва да се спазват. Тук е много тънка линията кой мед да наричаме фалшив? Медът, който идва от Украйна, фалшив мед ли е? Това не е тема само на БАБХ, а на всички контролни органи. Сезирали сме останалите контролни органи в лицето на НАП. Правим съвместни проверки с тях, но тук борбата трябва да е преднамерена“, категоричен бе Тахов. 

По данни на министъра от началото на 2025 г. до момента в рамките на официалния контрол, включително и на проби, които са взети от трети страни, не са установени абсолютно никакви отклонения по отношение на съдържание на тежки метали в пчелния мед, а пред цялата 2024 г. са установени „съвсем малки несъответствия, които са свързани предимно с качествени показатели и само един брой за наличие на остатъци от ветеринарно медицински продукти“, каза той пред депутати. 

В тази посока е променена и Наредбата за изискванията към пчелния мед, които се отнасят най-вече до етикетирането на страната по вид и произход.

Когато даден продукт на пчелен мед произхожда повече от една страна, страните на произход трябва да бъдат посочени в низходящ ред, за да се види реално техния произход“, съобщи още министър Георги Тахов. 

Подкрепете независимата журналистика