Накратко:
•    ЕК обмисля да върне зърнените квоти за Украйна
•    Украйна трябва да приведе производството си в съответствие с това в ЕС


С наближаване на крайния срок, държавите членки одобриха акт за прилагане, въвеждащ преходни мерки за търговия с Украйна, който трябваше да влезе в сила на 6 юни, във връзка с изтичането на срока на регламента, освобождаващ Украйна от мита върху износа за ЕС.

С този акт всъщност не беше постигнато окончателно решение за украинския внос и ограничаването на щетите за европейските икономики, а се направи поредния опит за поредното отлагане на проблема, тъй като предложението изискваше търговията да се осъществява въз основа на Споразумението за асоцииране и свободна търговия от 2016 г., но 13 селскостопански продукта, включително зърнени храни, свинско месо, говеждо месо, мляко на прах, яйца и птиче месо, да останат освободени от лицензиране.

Това провокира широкото европейско недоволство, включително и на България. Миналия петък от АЗПБ изпратиха писмо до премиера Росен Желязков с три искания – България да не подкрепя повишените мита върху торове от Русия и Беларус; дерогация върху някои, забранени от ЕК продукти за обеззаразяване на семена на пролетните култури; възстановяване на украинската помощ.

Така, дискусията за украинското зърно отново влезе в дневния ред на Европарламента, който обяви, че би могъл временно да се върне към старото търговско споразумение с Украйна, отпреди войната.

Ако това се случи, стокообмена между ЕС и Украйна ще се осъществява съгласно разпоредбите на Споразумението за асоцииране от 2014 г., което предвижда годишни квоти за определени продукти, включително зърнени култури.

Комисията обмисля значително намаляване на вноса на захар от Украйна на фона на падащите цени в ЕС. В дългосрочен план Брюксел иска Украйна да приведе производствените си стандарти в съответствие с тези на ЕС. Комисията обмисля и въвеждането на предпазна клауза за защита на вътрешните пазари.

От пазарна гледна точка, по време на преходния период между старата и новата реколта, пазарът на пшеница в Украйна показва смесени сигнали, но дългосрочните перспективи остават успокояващи, според аналитичния кооператив Pusk, създаден в рамките на Всеукраинския аграрен съвет.

„Пазарът по същество в извънсезонен период. Старата реколта е почти изцяло изтъргувана - все още има известно търсене, но то не е значително. Пазарът постепенно започва да спада. Миналата седмица се наблюдава краткосрочен спад при цените, но до края на седмицата пазарът се върна към възходяща тенденция“, коментираха анализатори.

„От 6 юни Украйна се връща към предвоенния търговски модел с ЕС – включително тарифи и квоти, което значително ще ограничи износа за Европа. Ето защо търговците вече активно се насочват към Азия: Филипините, Индонезия, Виетнам, Бангладеш. В тези страни украинската пшеница е с голямо търсене“, информират от Pusk.

Подкрепете независимата журналистика