Сушата става все по-голям бич за земеделските производители в цяла Европа. В България също климатичните условия тази година бяха изключително неблагоприятни.

Екип на Агри.БГ посети едно пострадало от летните горещини и безводието стопанство. Нека ви запознаем със семейство Нацеви в ловешкото село Дренов, които обработват около 7 000 дка.

 „Трудностите, с които се сблъскваме в последните години, като тежкото засушаване, ни кара да търсим нови решения. Всяка година застраховаме продукцията си, но комплексна застраховка, която да покрива всички рискове – градушка, буря, проливен дъжд, пожар – не намирахме. Тази година в лицето на АГРО ЗАСТРАХОВАНЕ открихме такъв нов продукт. Тяхната комплексна застраховка включва и риска за суша, което е изключително важно в полета с царевица, както е случаят при нас. Средният ни добив тази година е изключително нисък – 160 кг, а на полето, на което се намираме, дори падна под 100 кг”, сподели Цанка Нацева.

Австрийски експерти в момента обучават българските оценители на щети, като по този начин гарантират високо австрийско качество на оценките и в България. Оценителите са самите земеделски производители, което осигурява практически подход и дълбоко разбиране за предизвикателствата, пред които са изправени техните клиенти. Повече подробности научаваме от Даниел Димитров от Агро застраховане.

„Приоритет за нашата компания е хората, които контактуват и определят щетите на земеделците, също да бъдат земеделци и да говорят на един език. Да има разбирателство между тях и дългогодишно партньорство”, обясни Даниел Димитров. 

Особено внимание АГРО ЗАСТРАХОВАНЕ отделя на бързината и лекотата на процеса – от уведомяването за щета до изплащането на обезщетението. Мотото, от което всички експерти се ръководят, е: „Ако помагаш бързо, помагаш два пъти.“

„Изключително сме впечатлени от самата компания. Акционери в нея са самите фермери. Експертите също имат собствени стопанства. Това са хора, които наистина кореспондират изключително добре с нас, разбират нашите трудности, нямаме никакви административни пречки. 

Всичко при нас се случи изключително лесно с няколко разговора и имейла. Уведомяването на щетата също стана по телефона – обадихме се, казахме, че не е валяло, изпратихме им табличка с валежите от Метео бот. Пристигна експерт от Австрия заедно с българския екип, които се обучаваха в момента. Бяхме изключително впечатлени от човека, който пристигна, и от начина му на оценяване. Той влезе в полето и преброи растенията – на колко има кочани, на колко няма. След това извади едни таблички – всичко е абсолютно точно при тях. Имат традиция и разработен алгоритъм, по който правят оценка с максимална точност на всички полета. Това много ни впечатли”, възхищава се земеделският производител Цанка Нацева.

Даниел Димитров подчерта, че компанията работи в съответствие със световните стандарти и отдава особена важност на обективното оценяване на щети.

„Управлението на оперативния риск е изключително важно. Ние трябва да сме запознати много добре с региона и климатичните условия през последните няколко месеца. За земеделците също е важно да разпределят риска правилно, тъй като става въпрос за доста големи инвестиции в производството на зърно”, отбеляза Даниел Димитров. 

Зърнопроизводителите отчитат промените в климата и забелязват увеличаващия се риск за реколтата.

 „Изключително е плашещо това, което се случва. Имало е суши в 30-годишния ни опит назад, но на всеки четири или пет години една е била сушава. А сега, трета поредна година, имаме все по-задълбочаваща се суша. И не е само тя. Валят поройни дъждове за кратко време или падат градушки. Всички тези климатични промени са изключително рискови за нашия бизнес”, допълни фермерът.

Даниел Димитров припомни, че държавата насърчава сключването на застраховки при предприемачите в аграрния сектор. Абсолютно всички земеделски производители в България могат да се възползват от 50% съфинансиране от Държавен фонд „Земеделие” за застраховки и застрахователни премии. И не на последно място – компанията има 75 години опит като специализиран застраховател в областта на селското стопанство, което говори само за себе си.

Повече информация за АГРО ЗАСТРАХОВАНЕ и как да застраховате вашите земеделски култури може да откриете на: