Не влагаме добавки, защото използваме перфектната суровина”, така започва разговорът ни с Даниела Петкова, собственик и управител на мелница, която семейството стопанисва от повече от 20 години в плевенското село Ореховица.

Самата мелница пък е построена преви повече от век и пази традициите и тайните на автентично производство на брашно чрез смилане на зърното с воденични камъни. 

Изпитвахме трудности, докато търсехме зърно от различни производители,  тъй като ние нямаме собствено зърнопроизводство. И докато търсехме производители в различни райони, не се получаваше добре.

Вече работим само с двама зърнопроизводители, които сеят само за нас пшеница, която ние искаме, сортове, които ние искаме. Изкупуваме я на по-висока цена, защото държим да работим само с хлебна пшеница. Това ни различава от една голяма част от другите производства на брашна. Работим само български сортове. “Енола”, “Драгана” и “Невен” са нашите любими сортове”, казва Даниела Петкова пред Агри.БГ за трудностите на това традиционно производство. 
За да гарантират качествен продукт, залагат само на българска селекция мека пшеница и клиентите успешно различават брашното на ореховската мелница сред всички останали. 

Българските сортове дават най-добрите хлебопекарни качества. Те са сортове, създадени за нашия климат, почва. Тази мелница е работила 100 години и е работила по тази технология, с тези зърна. Най-хубавото, което нашите клиенти-пекари казват, че брашната ни са с много висока водопоглъщаемост, което за хляба с квас е много добро качество”, обяснява дамата. 

Откакто са мелничари, семейство Даниела и Иво Петкови не спират да се развиват и да отговарят адекватно на пазарните нужди. По време на ковид-кризата пренастройват производството към по-качествена продукция, нужна на потребителите. 

Нашата мелница е най-малката от всички възможни, затова ние трябва да сме много гъвкави. Ако преди 6-7 години произвеждахме много количества и бяхме на 3 смени, сега сме на 1 смяна и имаме само висок клас брашна. Преминахме във вариант на производство на по-майсторски клас брашна, още повече, че при нас имаме майстор-мелничар. Пазим традицията”, разказа Даниела Петкова. 

Предлагат висококачествени брашна и от лимец в различни разфасовки, подходящи както за пекарните, така и за домашно производство на хляб. 

И макар тенденцията във всеки бизнес е да се въвеждат дигитални решения, в мелницата в село Ореховица тя няма място.
Дигитализацията няма място при нас, тя се използва само за комуникация”, категорична е Петкова. 
Именно комуникацията е пътят за по-близка връзка с клиентите. Мелничарката държи на личния контакт с всеки потребител, за да бъде в крак с нуждите на пазара. 

В плановете на малката мелница категорично не е разрастването и отново връщането на трисменен режим на работа, а търсенето и разработването на нови качествени продукти. 

Имам желанието на 2 години да пускаме някакъв нов продукт. В момента работим по това да имаме българско брашно от българска твърда пшеница. Не да конкурираме италианската семолина, а да направим много добър продукт, изцяло отгледан в България. За мен това е разковничето, България е с все още чисти места, откъдето могат да се намерят суровини.

По-скоро ми се иска през определено време да пускаме нов тип брашно, може би ще се опитаме и някакъв безглутенов продукт да направим, но засега не смятам да се разрастваме и да модернизираме в никакъв случай. Всичко това, което работи, работи безупречно”, категорична е Даниела Петкова.