Георги Александров е трето поколение овцевъд в пазарджишкото село Щърково, а нежната му половинка – Мария Иванова отговаря за администрацията на семейната овцеферма с около 240 овце.

Шарката по овце и кози настъпва: БАБХ обяви ново огнище

„Винаги съм имал животни, но преди 10 години стартирахме дейността на фермата с 80 овце”, разказва стопанинът, който всеки ден е на паша с животните си. Няма работници оправя се сам, защото по думите му трудно се намира качествен работник, а за Георги овцете са му прекалено свидни, че да ги повери в несигурни ръце.

Дядото на Георги Александров с овцете си

 

„Тук имаме добри климатични условия за целогодишна паша. Нашите овце са 365 дни навън и всяка вечер се прибират в обора. При нас има пасища, наемаме ниви и отделно зърнопроизводителите, след като си приберат реколтата, ни дават да пашуваме в площите им. Имаме в края на селото и кория с дъбици. Според сезона пашата е различна, но е целогодишна. Все пак зимата животните се хранят и оборно сутрин и вечер”, споделя Александров.

В стадото му преди преобладавала породата Вакла Маришка овца, но постепенно стопаните се преориентирали към синтетичните породи.

„В нашето стадо имаше голям процент Маришки Вакли овце преди 8 години, регистрирахме ги като животни под селекционен контрол. Така преди 3 години стигнахме до 140 Вакли овце. Отделно имаме животни по ПНДЖ 3, стадото ни в момента е около 240 бройки. 

Понеже засякох, че зоотехническата ни документация се води неправилно в асоциацията, в която членувахме, се отказахме от нея и вече сме членове на РАМО, а оттам и на НОКА.

Тази година ни беше много трудна, защото делихме стадото на две – ваклите овце си ги мърлихме с ваклите кочове, а останалите – с коч, който ни дадоха от РАМО, той е Аваси. Като синтетична популация имаме 33 броя. Планът ни е да продължим само с Аваси овце”, обяснява Мария, която освен икономист, вече е и зооинженер, и силно се интересува от селекцията на животните в стопанството.

Овцевъдите от Щърково са доволни на този етап от избора си на овце. Млеконадоят е добър, а продукцията мляко реализират чрез група на производители.

В млеконадоя има огромна разлика в полза на синтетичната популация. Високпродоктивните породи при кръстоска увеличават млеконадоя на Ваклите с 25 - 30%. Не казвам, че заплодените Вакли ще имат поколение с млеконадой като на Аваси, но в никакъв случай няма и да е на Маришка Вакла. От гледна точка на млеконадоя печели синтетичната популация, а от гледна точка на здраве е строго индивидуално спрямо начина на гледане. Асаф, да кажем, е прекрасна порода, но тя не е създадена за пашуване.

В чистия й вид трябва да се отглежда оборно. А ние пашуваме и понякога става проблем с това, че копитата им са по-меки. Нямат друг проблем. Аваси примерно са по-корави, проблемът при тях е, че раждат най-често по едно агне. Всички си имат плюсове и минуси, но ние сме се насочили към синтетичните породи, казва още Мария.

Въпреки че овчарлъкът е трудна работа и въпреки проблемите в родното животновъдство, овцете на стопаните от Щърково им се отблагодаряват, както сами казват, а Мария и Георги са горди с поминъка, който са си избрали